Yaşam

33 yıl hapis yattı, mahkeme suçsuz olduğuna hükmetti

ABD’nin Los Angeles kentinde, 1990 yılında iki kişiye yönelik ‘cinayete teşebbüs’ suçundan tutuklanan Daniel Saldana, mahkemenin saldırıya ilişkin bulguları yeniden değerlendirmesi sonucu suçsuz bulundu.

AA’nın aktardığına göre, Los Angeles Mahkemesi’nde 25 Mayıs’ta görülen duruşmada 34 yıl önce iki gencin yaralandığı saldırıya ilişkin bulguların yeniden incelendiği belirtildi. Davanın sonunda Saldana’nın masum olduğuna karar verildi.

‘BAŞKA BİR SANIK SALDANA’NIN OLAY YERİNDE OLMADIĞINI SÖYLEDİ’

Saldırıyla bağlantılı olarak 33 yıl hapis yatan Daniel Saldana, kararın ardından Savcı George Gaskon ile ortak basın toplantısında konuştu. Mahkeme kararına ilişkin mutluluğunu dile getiren Saldana, “Her gün masum olduğunu bilerek uyanmak ve bir hücrede kapalıyken yardım çağrısında bulunmak çok zordu” ifadelerini kullandı.

Savcı Gaskon da yaptığı açıklamada, 2017’de hüküm giymiş başka bir saldırganın tahliyesi sırasında yetkililere Saldana’nın ‘hiçbir şekilde çatışmada yer almadığını ve olay sırasında orada olmadığını’ açıkladığını öğrendikten sonra onun beraat etmesi için çalıştığını anlattı.

45 YIL HAPİS CEZASINA MAHKUM EDİLMİŞTİ

Duruşmada bulunan bölge savcı vekilinin saldırganın açıklaması sonrası eyleme geçmediğini belirten Gaskon, bunun Saldana’nın 6 yıl daha hapis yatmasına neden olduğunu anlattı. Gaskon, bunun üzerine davanın tekrar açılması için talepte bulunduğunu ve böylece Saldana’nın masum olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Los Angeles’ta 1990’da otomobilde bulunan altı gence çete üyesi oldukları sanılarak ateş açılmış, saldırıda iki genç yaralanmıştı. Saldana, olayın ardından tutuklanarak 45 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://hdfilmkeyfi.net/