Yaşam

4 çocuğu 40 gün sonra ormanda bulmuştu: Köpek Wilson günlerdir kayıp

Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da 1 Mayıs’ta yaşanan uçak kazasından kurtulan dört çocuğun kazadan 40 gün sonra ormanda sağ bulunmasına yardımcı olan Wilson isimli köpek hâlâ kayıp. Kolombiya ordusu, 11 Haziran Pazar günü bir açıklama yaparak “Arama sona ermedi” ifadelerini kullanmıştı. Çalışmalar sırasında kaybolan arama-kurtarma köpeği Wilson için arama çalışmalarına devam edildiği bilgisi paylaşıldı.

Kolombiya kuvvetlerinin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, 6 yaşındaki Belçika çoban köpeği, ormanda kaybolan 1, 5, 9 ve 13 yaşlarındaki çocukların bulunmasında önemli rol oynamıştı. Bulunan ayak izleri nedeniyle ordu, köpeğin çocuklara bir süre eşlik etmiş olma ihtimalini değerlendiriyor. Ancak, pek çok yırtıcı hayvanın yaşadığı Amazon ormanında kaybolduğu düşünülen köpekten halen haber alınabilmiş değil.

‘GERİDE HİÇ KİMSE BIRAKILMAYACAK’

Kolombiya ordusunun açıklamasına göre, arama-kurtarma çalışmalarında kilit rol oynayan Wilson, 15 Mayıs’ta yeşilliklerin ortasında pembe bir biberonu bularak çocukların hala hayatta olabileceklerine dair umudun sürmesine yardım etmişti. Ordu köpeğin kaybolduğunu ilk olarak 8 Haziran Perşembe günü bildirdi. Ancak bazı ipuçları Wilson’un çocuklara herkesten önce ulaştığını ve kendisi kaybolmadan önce bir süre onlara eşlik ettiğini gösterdi.

“Geride hiç kimse bırakılmayacak” düşüncesiyle hareket ettiklerini ifade eden ordu, ekibin üyesi Wilson için arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Açıklamada, “Zeminin karmaşıklığından, nem ve zorlu hava koşullarından dolayı yönünü kaybetti” denildi.

‘DÖRT AYAKLI ARKADAŞ’

Wilson’un çocuklara herkesten önce ulaştığına işaret eden ipuçlarından ilki doğrudan çocuklardan geldi. Çocuk hakları üzerine çalışan hükümet kurumu Kolombiya Aile Sağlığı Enstitüsü Müdürü Astrid Caceres’e göre, çocuklar Wilson olduğunu belirtmeden ormanda bir ‘köpekle’ tanıştıklarını ifade etti. Caceres, çocukların ‘nerede olduğunu bilmemekle birlikte kendilerine eşlik eden bir köpek hakkında’ konuştuğunu kaydetti.

Ayrıca ordu da çocuklarınkine çok yakın, köpeğin olabilecek ayak izleri bulunduğunu açıkladı. Çocuklardan Lesly ve Soleiny’nin, kendilerini hastanede ziyaret eden ordu komutanı Helder Fernan Giraldo Bonilla’ya verdikleri resimlerde de Wilson olabilecek bir köpeğin çizimi var. Ordu, bu çizimlerin askerlerin yoğun çalışmalarının ve Amigode4patas (Dört ayaklı arkadaş) Wilson’ın asla geride bırakılmayacağının hatırlatıcısı olduğunu söyledi. (BBC Türkçe)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu