Yaşam

55 milyon dolarlık ‘gizli fon’ vurgununda ikinci dalga operasyon!

İstanbul’da Terim’den Belezoğlu’na, Arda Turan’dan Volkan Bahçekapılı’ya dek pek çok spor adamını “kârlı gizli fon” vaadiyle dolandırdığı iddia edilen uluslararası düzeydeki bir bankanın Florya Şubesinin Müdürü S.E.’nin tutuklanmasıyla soruşturmada ikinci dalga operasyon için düğmeye basıldı.

Ellibeş milyon dolarlık vurgunda operasyonu derinleştiren İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü, söz konusu dolandırıcılıkla ilgili yeni ipuçlarına ulaştı. Yapılan araştırmalarda yurt dışına para transfer eden kişilerin olabileceği değerlendirildi.

ÜÇ YILDA 55 MİLYON DOLARLIK VURGUN 

Banka müdürü S.E., iddiaya göre, ünlü teknik adam Fatih Terim ve kızı Buse Terim Bahçekapı, Terim’in damadı Volkan Bahçekapılı ile Başakşehir Spor Kulübü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu ve futbolu bırakıp teknik direktörlüğe soyunan Arda Turan’ın da aralarında olduğu bulunduğu çok sayıda kişiden yüksek kar vaadiyle para aldı. Öne sürülen iddiaya göre, görev yaptığı bankanın yıllık yüksek kazançlı gizli fonu olduğunu söyleyen S.E., para yatıran kişilere bir müddet kâr payı ödedi. Lakin bu ‘kârlı’ işte bir süre sonra ödemeler kesildi. Bankacı S.E.‘nin ortalama 3 yıl boyunca 55 milyon dolar para topladığı ileri sürüldü. Gizli yatırımcılara vaadedilen kâr payı ödenmeyince, aralarından bazı savcılığa suç duyurusunda bulundu.

g3sZy 1682752470 4151

BANKANIN GENEL MERKEZİNE ‘GİZLİ FON’ SORULDU 

Şikayet başvurusu üzerine harekete geçen savcılık, söz konusu bankanın şube müdürü S.E. hakkında soruşturma açarak gözaltı kararı verdi. S.E., 15 gün önce yakalanıp gözaltına alındı ve tutuklandı. Durum, yurtiçinde ve yurtdışında faaliyet gösteren söz konusu bankanın genel merkezine soruldu. Bankanın böyle bir fonu olmadığı bilgisine ulaşınca soruşturma derinleştirildi.

Polisiye soruşturmada iki hafta önce yakalanıp tutuklanan S.E.’nin, emniyetteki ve savcılıktaki sorgusunda bankanın bilgisi dışında şahsi olarak kayıt dışı para aldığı anlaşıldı. S.E., o tarihlerdeki ifadesinde zarar ettiğini, parasının olmadığını ve şikayetçilerden bir kısmının ana parasını geri verdiğini söylediği öğrenildi.

AeKm8 1682752480 7897

PARALARIN YURT DIŞINA ÇIKARILMIŞ OLABİLECEĞİ ÜZERİNDE DURULUYOR

Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, E.’nin para trafiğini, temas halindeki kişileri ve irtibatlarını incelemeye aldı. Tutuklanarak cezaevine konulan banka müdürünün, Türk ve Bulgar vatandaşlığı olan 5 kişiyle irtibatı tespit edildi. Bu beş kişinin, bankacı ile görüştükten sonra sürekli yurt dışına çıktıkları saptandı. Yapılan teknik ve fiziki takibin devamında söz konusu şüphelilerin yakalanması için operasyon düzenlendi. Şüphelilerin 5’i de yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise 20 bin lira bulunabildi Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürerken zanlıların, paraları yurt dışına çıkaran isimler olduğu üzerinde duruluyor.

Diğer yandan yakalanan 5 şüpheli, polisteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildiği öğrenildi. Zanlıların 3’ünün mahkemece tutuklandığı öğrenilirken, ikisinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi.

KAYNAK: İHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu