Magazin

ABD’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasi trafiği: Elon Musk’a Tesla çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York şehrinde ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Erdoğan, Türkevi’nde kabul ettiği Elon Musk’a ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’ kitabını hediye etti ve Tesla’nın yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrı yaptı.


ensonhaber.com

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York şehrine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’ne giriş yaptı.

Erdoğan’ı Türkevi önünde coşkulu bir kalabalık karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta ikili görüşmelerde bulundu.

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili

Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’nde ilk olarak Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili’yi kabul etti.

Türkevi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi trafiği

Erdoğan, Gürcistan’ın asrın felaketi sonrası desteğine bir kez daha teşekkürlerini sundu, iki ülke ticaret hacminin 3 milyar dolar düzeyinden 5 milyar dolara revize edilebileceğini söyledi.

Orta Koridor’un hayata geçirilmesinin öneminden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun süratle operasyonel hale getirilmesinin beklendiğini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan’daki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) okullarının kapatılarak mal varlıklarının dondurulmasının önemli olduğunu belirterek bu konuda Gürcistan yönetiminin attığı adımları tebrik etti.

Elon Musk

Tesla ve SpaceX CEO’su iş insanı Elon Musk, Erdoğan ile görüşmek üzere çocuğuyla birlikte Türkevi’ne geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musk’a Türkiye’nin teknoloji alanındaki atılımlarından, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nden bahsetti.

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG’un Türkiye’de yollara çıkmasıyla birlikte Tesla’nın da Türkiye pazarına girdiğini hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, Tesla’nın yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrı yaptı.

Türkevi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi trafiği

Erdoğan, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile iş birliği imkanlarının doğabileceğini ifade ederek Musk’ı İzmir’de düzenlenecek Teknofest’e davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyarette Musk’a ‘Daha Adil Bir dünya Mümkün’ kitabını ve BM Reformu tavsiyesini içeren kitapçığı, Musk’ın oğluna da futbol topu hediye ettiği öğrenildi.

Elon Musk, Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türkevi’nden ayrıldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu