Astroloji Eğitimi-1 Astroloji Nedir?

s 808f89e225e04e7e97071455e3eb14d18ac3979a

Astrolojinin ilk çıkış hikâyesi sanılanın aksine insan doğasını anlamak için değildir. Çok eskiden insanlar doğa ile bizlerden daha uyumlu yaşarlardı. Özellikle de tarım kültüründe ürünlerin ne zaman ekileceği, hasatın ne zaman yapılacağı, ne zaman hangi doğa olaylarının olacağını anlamak için gözlem yaparlardı. Bu süreçte de gezegenleri gözlemlerler ve belli periyotlarda benzer şeylerin yaşadığını gözlemlerlerdi. Kökeni Sümerlere dayanmaktadır.

Önceleri Ay’ın döngüselliği, sonradan da gezegen gözlemleri derken aslında belli bir istatistik oluşturdular. Çok tanrılı dönemlerde de tanrıların onlara kızdıklarını veya sevindirdiklerini düşünüp bu gezegenlere tanrıların isimlerini verdiler. 

Aslında astroloji bir döngüselliği izlerek tahmin etme sanatıdır. Bunu yaparken de astronomiden yararlanmaktadır.

Ben de bu yazı dizimde sizlere bu sembol dilini anlatacağım.

Bir doğum haritası nasıl çıkarılır?

Öncelikle kişinin veya olayın gerçekleştiği tarih, saat ve mekân (şehir) bilgilerini girerek, bir doğum haritası çıkarıyoruz. Bu harita bir kişinin doğum anı, bir ülkenin kuruluş anı veya bir olay anı da olabilir.

Bir astroloji haritası çıkarıldıktan sonra;

Gezegenler: Konunun ne olduğunu,

Burçlar: Konunun nasıl gerçekleşeceğini,

Evler: Konunun hangi alanda olduğunu,

Açılar ise konular arasındaki bağlantıyı göstermiştir. 

Mesela diyelim ki bir kişinin Ay’ı Aslan burcunda, 5. Evde.

Ay kişinin ihtiyaçlarını, Aslan bu ihtiyaçlarının nasıl olduğunu, 5. Ev ise hayatımızın hangi alanda olduğu göstermiştir.

Kişinin ihtiyaçları (Ay), kendini göstermek, eğlenmek (Aslan), çocuklar alanında. 

Demek ki bu kişi çocuklarla eğlenmeye ihtiyaç hissedebilir. Bu kişi bir anaokulu öğretmeni olmak isteyebilir. Tabi ki tek bir göstergeyle bunu söylemek mümkün değildir bu sadece bir örnektir ancak zaman içinde olayları birbirine bağlamayı da öğreneceğiz.  

Peki astrolojiyi hangi alanlarda kullanıyoruz bundan da bahsetmek isterim.

Doğum(Natal) haritası: Doğum haritasında kişinin doğum bilgileri çıkarılır ve potansiyelleri hakkında bize bilgi verir. Farkındalığımızı arttırmak için kullanılırız.

Horary (Soru) Astrolojisi: Kişi doğum saatini bilmese bile aklına bir soru geldiği anın haritası çıkarılarak problemun cevabı verilir.

Seçimsel Astroloji: Evlilik, iş kurma, ameliyat gibi önemli olayların tayin edilmesi için kullanılır.

İlişkiler Astrolojisi: Partnerlerin birbirleri arasındaki uyumu, nerelerde zorlanabileceklerini belirterek ilişkideki zorlukların farkındalıkla atlatılması için kullanılır.

Medikal Astroloji: Kişinin potansiyel sağlık ve hastalık göstergelerinin bulunması için kullanılır.

Finansal / Kariyer Astroloji: Kişinin kariyerinin ve finansal avantajlarının ortaya çıkarılması için kullanılır. Ayrıca yatırım dönemlerinden bahsedilir.

Mundane (Dünya Astrolojisi): Dünya liderleri, salgınlar, ülkelerin durumu, finansal göstergeler, afetlerin tahmini için kullanılır. 

Rektifikasyon: Kişinin doğum saatini bulmak için kullanılır. 

Aslında bahsedebileceğimiz birçok astroloji uzmanlığı olmasına rağmen en tanınmış olanları bunlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir