Magazin

Çin Devlet Başkanı Şi: Pakistan’ın yanındayız

Şi Cinping, İslamabad ile ilişkileri derinleştirmeye devam edeceklerini söyledi. Çin lideri, “Daima yanınızdayız” mesajı verdi.

Çin Devlet Başkanı Şi: Pakistan'ın yanındayız

AA

ENSONHABER’İ TWİTTER’DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Çin’den Pakistan’a en üst düzeyde destek mesajı gönderildi.

Devlet Başkanı Şi Cinping, İslamabad yönetiminin yanında olduklarını vurguladı.

Başkent İslamabad, Başbakan Şahbaz Şerif ve Çin Başbakan Yardımcısı Hı Lifıng’ın katılımıyla Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) 10’uncu yılı kapsamında düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yaptı.

“Daima Pakistan’ın yanındayız”

Şi, etkinliğe gönderdiği tebrik mesajında, ikili ilişkilerin genişlemeye ve derinleşmeye devam edeceğini belirterek, uluslararası ortam ne şekilde değişirse değişsin daima Pakistan’ın yanında yer alacaklarını ifade etti.

Şi, CPEC’in, Kuşak ve Yol Girişimi’nin önemli bir öncü projesi olduğunu dile getirerek, 2013’te başlamasından bu yana Çin ve Pakistan’ın CPEC’i ilerlettiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki dostluğun canlı kanıtı

CPEC’in, Pakistan’ın ekonomik ve sosyal kalkınmasına yeni bir ivme kazandırdığına, bölgesel bağlantı ve entegrasyon için iyi bir temel oluşturduğuna dikkati çeken Şi, bu projenin iki ülke arasındaki dostluğun canlı bir kanıtı olduğunu kaydetti.

İş birliğini sürdürme vurgusu

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, CPEC’in 10’uncu yılı kapsamında düzenlenen kutlama töreninde konuşan Şerif ve Hı, CPEC’in, Pakistan’ın altyapı problemlarını ve enerji sorunsını gidererek ülkenin ekonomik manzarasını dönüştürdüğüne işaret etti.

CPEC’in kayda değer başarılarından duydukları memnuniyeti dile getiren Şerif ve Hı, son 10 yılda elde edilen başarıların üzerine yenilerini ekleme ve iş birliklerini sürdürme konusundaki kararlılıklarını vurguladı.

CPEC projesi

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni, Pakistan’ı kuzeydoğu-güneybatı yönünde katederek Gwadar ve Karaçi limanlarıyla Umman Denizi’ne bağlamayı amaçlayan “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru” projesi, Pekin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin kalbinde yer alıyor.

Proje kapsamında kara yolu projeleri, enerji santralleri, liman ve serbest bölge inşaatları yürütülüyor.

Projelerin Pakistan’ı Çin imalat ürünlerinin dünyaya taşınması konusunda kilit bir lojistik üs haline getirmesi hedefleniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu