Yaşam

Demirtaş’ın açıklamaları HDP’de nasıl yankılandı?

ANKARA – Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri, HDP’nin 7 yıldır cezaevinde bulunan önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın Artı Gerçek’te yayımlanan yazısındaki ifadelerinin kendileri için sürpriz olduğunu ifade etti. Seçim başarısızlığının ve bu konudaki sorumluluklarının farkında olduklarını belirten HDP yöneticileri, yeni bir başlangıç için kısa süre içinde kongre yapılmasından bileşen politikalarının gözden geçirilmesine kadar pek çok adımın tartışıldığını aktardı.

‘DEMİRTAŞ’IN YAZISI SÜRPRİZ OLDU, ŞAŞIRTTI’

Söz konusu yazısında HDP yönetimini sert bir şekilde eleştiren Demirtaş, “Son beş yıldır HDP Genel Merkezi’ne yazdığım mektuplarla, gönderdiğim mesajlarla ve makalelerimle bu gerçeği anlatmaya çalışıyorum fakat her seferinde, sesim yankılanıp bana geri dönüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Geçen 7 yılda zaman zaman kopukluklar, yanlış anlaşmalar ve gerilimler olsa da Demirtaş’la iletişimin sürekli kılındığını belirten HDP yöneticileri, Demirtaş’ın yazısının kendilerini şaşırttığını, kendileri için sürpriz olduğunu söyledi.

‘SEÇİM SÜRECİNİ BİRLİKTE YÜRÜTTÜK’

Geride bırakılan seçim sürecinde de Demirtaş’la sürekli iletişim halinde olunduğunu anlatan HDP’liler, avukatlar aracılığıyla her gün mesajlaşıldığını, seçime dair atılan neredeyse tüm adımların birlikte planlandığını, Demirtaş’ın her önerisinin değerlendirildiğini kaydetti.

Demirtaş’ın politikayı bırakmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan bir HDP’li yönetici, “Hem geçmiş 7 yılda hem de bu seçim sürecinde karşılıklı eksikliklerimiz, hatalarımız olmuştur. Ama Demirtaş’ı dışlamak söz konusu olamaz. Yola elbette birlikte devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

‘BAŞARISIZLIĞIN FARKINDAYIZ, GEREKENİ YAPACAĞIZ’

Demirtaş’ın vurguladığı seçim başarısızlığını kendilerinin de kabul ettiğini, bu başarısızlığı getiren eksikliklerin HDP yönetimi tarafından ilk günden itibaren ele alındığın kaydeden HDP yöneticileri, seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından başta özeleştiri olmak üzere tüm süreçlerin işletildiğini kaydetti.

‘MYK ÜYELERİ İSTİFAYA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Seçimden sonra yapılan toplantılarda, görüşmelerde MYK üyelerinin bir kısmının istifaya hazır olduklarını söylediğini de kaydeden HDP yöneticileri, “ortada bir başarısızlık varken sorumluluktan kaçmak doğru olmaz” görüşünün ağır bastığını ve özeleştiri süreci ile birlikte yeni dönemin hızlıca planlanmaya başlandığını aktardı.

HDP NE YAPACAK?

HDP, DTK, HDK, DBP, Yeşil Sol eş başkan ve sözcülerinden oluşan kurulun dün gerçekleşen toplantısında seçim sonuçları ele alınmış, partide değişimin gerekliliğine vurgu yapılmış ve bunun için gerekli adımların atılması yönünde fikir birliği sağlanmıştı.

YOLA YEŞİL SOL’LA DEVAM, İSİM DEĞİŞİKLİĞİ OLABİLİR

Edinilen bilgilere göre kapatma davasının sonucunun ne olacağına bakılmaksızın ve davanın bitmesini beklemeden Meclis’te Yeşil Sol Parti grubu kurulacak. Eş genel başkanların da aralarında bulunduğu birkaç isim sembolik olarak HDP’de kalacak ancak diğer tüm milletvekili ve yöneticiler Yeşil Sol Parti’de siyaset yürütecek.

Yeşil Sol Parti’de isim değişikliğini de tartışan HDP yönetiminin, seçmenin daha kolay sahipleneceği, Kürt siyasetinin geçmiş partilerinin isimlerini hatırlatan bir isimle yola devam etmeyi de gündeme aldığı da ifade ediliyor.

1 EKİM’DEN ÖNCE KONGRE, KADROLARDA KÖKLÜ DEĞİŞİM

Yeşil Sol Parti kongre sürecini de erkene çekerek yaz aylarında kongreye gitmeyi de planlıyor. Kongreye gidilmeden önce partinin il örgütleriyle derinlemesine görüşmeler, illerde konferanslar, toplantılar yapılacak ve yapısal sorunlara birlikte çözüm aranacak. Tüm bu süreçler sonucunda alınan öneriler doğrultusunda yeniden yapılanmaya gidilecek. Bu yeniden yapılanma hem politik düzeyde olacak hem de yapısal değişiklikler içerecek. HDP’nin bileşen yapısı dahil tüm süreçlerin gözden geçirileceği bu dönemin sonunda Yeşil Sol Parti’nin kongresi gerçekleşecek. 1 Ekim’den önce gerçekleşmesi beklenen kongrede HDP’nin eş genel başkanları dahil tüm yönetim kadrolarında ciddi değişim olması bekleniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu