Yaşam

Demiryollarında fırçayla temizlik yaptırılan işçi yüksek gerilime kapıldı

İstanbul Söğütlüçeşme durağında sefere hazırlanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) setinin makinist kabininin ön pencere camının uzun saplı fırça ile temizliğini yapan RCS adlı temizlik firması işçisi, yüksek gerilime kapıldı. Ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan işçinin tedavisi yoğun bakımda entübe olarak sürüyor.

Evrensel’in haberine göre Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) yaptığı açıklamada, taşeron şirketler eliyle yürütülen hizmetlerde işçilerin düşük maaş, güvencesi, yeterli bilgi-beceri ve eğitim sahibi olmadan çalıştırıldığına dikkat çekti. Temizlik işçisinin yüksek gerilime kapılmasında da bu koşulların ve alınmayan önlemlerin olduğu aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

‘BUNA NEDEN İZİN VERİLDİ’

“Trenlerin temizliği elektrik olmayan tamir-bakım hatlarında yapılır. Kazada yaşandığı üzere katener hattı altındaki bu hatta temizlik yapılmasına mevzuata ve İSG/EYS kurallarına uygun olmadığı halde kimler tarafından ve ne şekilde karar verilmiştir? RCS Temizlik Firmasının taşeron çalışanına işbaşı yapmadan önce İSG eğitimi verilmiş midir? Trene yolcu iniş-binişinin yapıldığı peronda, peronun yüksekliği dikkate alınmadan, enerjisi kesilmemiş bir hatta uzun saplı fırça ile su kullanılarak kabin ön camının temizlenmesinin böyle bir olaya sebebiyet vereceği açıktır. Bu neden öngörülememiş ve engellenmemiştir? Buna neden izin verilmiştir? Kazayla ilgili EYS risk analiz raporları var mıdır? İdari soruşturmaya başlanılmış mıdır? Son zamanlarda kurum ve sendikaların katılımıyla yapılması gereken İSG Risk Belirleme toplantıları neden yapılmamaktadır?”

İstanbul’un iki merkez tren garı olan Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının ulusal ve uluslararası demiryolu işletmeciliğine kapalı olmasının, tren setlerinin park edeceği alanları ortadan kaldırdığı kaydedilen açıklamada, “Manevra yapmak bile alan darlığından oldukça zorlaşmıştır. Bu durumlar YHT işletmeciliğinin istenen sefer sıklığında yapılamamasına neden olduğu gibi son yaşanan olayda da görüleceği gibi tren temizliğinin ve bakımının yapılacağı atölye ve tesisin olmaması trenlerin bakımının yapılmadan sefere çıkmasına ortam hazırlamaktadır. Trenlerin bakım ve ikmallerinin yapılacağı yüksek gerilimden izole edilmiş yollar olması gerekmektedir” denildi. Geçmişte otomatik yıkama ünitelerinde temizleme işlemi yapılırken, artık vagon temizliği taşeron firmalara devredildiği aktarılan açıklamada “Bir kova ve fırça ile temizlik yapılmaya çalışılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan kaza riski olan başka bir konuya dikkat çeken sendika, şu uyarıda bulundu: “Demiryollarında taşımacılık yapan özel şirketler eliyle tehlikeli eşya ve akaryakıt taşımacılığı yapan trenlerin yolcu yoğunluğu fazla olan gar ve İstasyonlardan yüksek hızla (60 km/s hızla) geçtikleri görülmektedir. Bu trenlerin vagonlarından birisinin dahi dray etmesi bir faciaya davetiye çıkaracaktır. Tehlikeli eşya ve akaryakıt taşıyan trenlerin livre hızları yeniden gözden geçirilerek düzenlenmelidir.” (HABER MERKEZİ)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu