Kültür

En İyi Eski Türk Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Eski Türk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Eski Türk Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Eski Türk Filmi (İmdb Sırasına Göre)


 1- Sevmek Zamanı:

 Imdb: 8.2

 Metin Erksan’ın yazıp yönettiği Sevmek Zamanı filminde, bir kadının fotoğrafına aşık olan Halil’in yaşadıkları anlatılıyor. Metaforik bir anlatım yapısına sahip olan yapımda gerçeklik, aşk ve sevgi gibi evrensel konular işleniyor.

 Müşfik Kenter, Semra Özcan ve Süleyman Tekcan’ın baş rolleri paylaştığı film 1965 yılında gösterime girdi.

 2- Susuz Yaz:

 Imdb Puanı: 8.0

 Necati Cumalı’nın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film Susuz Yaz, Berlin Film Festivalinde Altın Ayı ödülünü kazanan ilk Türk filmi oldu. Osman köyün suyunu sadece kendi tarlasında kullanmak ister. Nüfuzunu kullanarak diğer köylüleri sindirir ve kardeşinin hapse atılmasına neden olur.

 Metin Erksan’ın yönettiği Susuz Yaz’ın en önemli özelliklerinden biri Hülya Koçyiğit’in oynadığı ilk sinema filmi olmasıdır. Hülya Koçyiğit, bu filmde rol aldığında 16 yaşındaydı.

 3- Piano Piano Bacaksız:

 Imdb Puanı: 7.8

 Filmde, II. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’daki bir pansiyonda kalan insanların endişelerini, umutlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini anlatılıyor. Kemal Demiel’in aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan yapım 1991 yılında Türkiye’nin Oscar aday adayı olmuştur. Filmin Rutkay Aziz, Serap Aksoy, Yaman Okay, Menderes Samancılar ve Ayşegül Ünsal gibi tecrübe oyuncular rol alıyor.

 4- Ah Belinda

 Imdb Puanı: 7.6

 1986 yılında gösterime giren Ah Belinda filminde, ünlü bir oyuncunun yaşadığı gerçeküstü olaylar anlatılıyor. Serap, bir şampuan reklamında oynadıktan sonra gerçek ile rüya birbirine girer. Bir anda kendisini evli ve 2 çocuklu bir kadın olarak bulur. Adı da artık Serap değil Naciye’dir.

 Senaryosunu Necati Cumalı ile Barış Pirhasan’ın yazdığı Ah Belinda, Türkiye’de çekilmiş ilk sürrealist filmlerden biridir. Filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler: Müjde Ar, Yılmaz Zafer, Macit Koper, Füsun Demirel ve Fatoş Sezer.

 5- Anayurt Oteli:

 Imdb Puanı: 7.6

 Yusuf Atılgan’ın öykü kitabından beyaz perdeye uyarlanan filmde Macit Koper, resepsiyonist Zebercet karakterini canlandırıyor. Zebercet’in iç dünyası karmakarışıktır. Bazen gördüğü rüyaları gerçek, gerçekte yaşadıklarını ise rüya zanneder. Çevresinde yaşanan her şeye karşı yabancılaşan Zebercet’in hayatı otele Zeynep adında bir kadının gelmesi ile birlikte altüst olur.

 Ömer Kavur imzası taşıyan film Altın Portakal Festivalinde En İyi 2. Film ve En İyi Yönetmen ödülüne layık oldu. Yurt dışındaki birçok festivalde de gösterilen Anayurt Oteli, FIPRESCİ ve Golden Montgolfiere ödülünü kazandı.

 6- Adı Vasfiye

 Imdb Puanı: 7.4

 1985 yılının en çok gişe hasılatı yapan filmlerinden biri olan Adı Vasfiye’de, ”Şarkıcı Sevim” ve ”Vasfiye” üzerinden iki farklı kadının hayat hikayesi anlatılıyor. Sosyal sınıf farklılıklarını ve taşra yaşamını konu edinen filmde rol alan isimler: Müjde Ar, Aytaç Arman, Macit Koper ve Erol Durak.

 7- Asiye Nasıl Kurtulur

 Imdb Puanı: 7.2

 Dram, müzikal türündeki Asiye Nasıl Kurtulur, kadının toplumdaki yerini sorguluyor. Senaryosunu Nuran Oktar, Barış Pirhasan ve Vasıf Öngören’in yazdığı filmin yönetmen koltuğunda ise Atıf Yılmaz oturuyor. Baş rol oyuncularından Hümeyra’ya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadıncı ödülünü getiren filmin aldığı diğer ödüller:

 Santarem Film Festivali – En Özgün Senaryo Ödülü

 Strasbourg Film Festivali – En İyi İkinci Film

 Piano Piano Bacaksız

 8- Akrebin Yolculuğu:

 Imdb Puanı: 8.1

 Türkiye – Macaristan – Çek Cumhuriyeti ortak yapımı olan filmde bir saat tamircisinin gizemli bir kasaba yaşadığı gerçeküstü olaylar anlatılıyor. Kerem, yeni geldiği kasabada Esra adında bir kadınla tanışır. Evli olan Esra ile yasak ilişki yaşamaya başlarlar. Birkaç gün sonra gölde işlenen bir cinayete tanıklık eden Kerem’in aklı karışır. Çünkü gölü araştıran polisler, ceset bulamaz.

 Gizem – gerilim türündeki filmin oyuncu kadrosunda Şahika Tekanda, Tuncel Kurtiz ve Mehmet Aslantuğ gibi ünlü isimler yer alıyor.

 9- Arkadaşım Şeytan:

 Imdb Puanı: 7.1

 Komedi – fantastik türündeki filmde, ünlü bir müzisyen olabilmek için ruhunu şeytana satan bir adamın trajikomik öyküsü anlatılıyor. Mazhar Alanson’un ilk kez kameraların karşısına geçtiği Arkadaşım Şeytan’ın senaryosunu Ümit Ünal yazdı. Müziklerini MFÖ’nün yaptığı filmin yönetmen koltuğuna ise Atıf Yılmaz oturuyor.

 10- Amansız Yol

 Imdb Puanı: 6.5

 1985 yılında gösterime giren Amansız Yol filminin senaryosunu Barış Pirhasan yazdı. Kadir İnanır, Zuhal Olcay ve Kamran Usluer’i rol aldığı yapımda, eski sevgilisinin ve kızının hayatını kurtarmak için onları Mardin’e götürmeye çalışan bir kamyon şoförünün yaşadıkları anlatılıyor.

 


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu