Magazin

Hamaney: Irak’ta bir Amerikan askeri bile çok fazla

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, cumartesi günü başkent Tahran’da Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid’i ağırladı.

Hamaney, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesini amaçlayan ziyaret sırasında Irak liderine Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenilir bir dost olmadığını ve Irak topraklarında Amerikan birlikleri barındırmaması gerektiğini söyledi.

Hamaney: Irakta bir Amerikan askeri bile çok fazla

İran devlet medyasının aktardığına göre Hamaney “Amerikalılar Irak’ın dostu değil. Amerikalılar kimseyle dost değil ve hatta Avrupalı dostlarına bile sadık değil” dedi ve sözlerini “Irak’ta bir Amerikalı’nın varlığı bile çok fazla” ifadelerini kullandı.

Irak ile ABD ilişkilerine atıfta bulunmayan Raşit “Irak’ın ana çabası İran’la ilişkileri derinleştirmek ve iki ülke arasında devam eden belirli problemların çözmek” olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz ay Bağdat’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “ABD güçleri, Irak hükümetinin talebi üzerine Irak’ta kalmaya hazır” açıklamasını yapmıştı.

(Haber kaynağı: Euronews Türkçe)


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu