Magazin

Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmayı derinleştirdi! Türkiye ‘gri listeden’ çıkarılacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin, Mali Eylem Görev Gücü’nün “gri listesinden” çıkarılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırdı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmayı derinleştirdi! Türkiye 'gri listeden' çıkarılacak

AA

Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) tarafından belirlenen 7 kusurten 5’i giderilirken, kalan 2 kusur konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda ilgili Bakanlıklar ve kurumların yöneticileri, ilk toplantılarını 10 Temmuz Pazartesi günü gerçekleştirmişti.

Toplantı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, hızlı ve etkili bir koordinasyon süreci başlattı.

Buna göre, aklama suçu ve terörizmin finansmanı ile ilgili eğitim ve farkındalık çalışmaları hızlandırılacak.

Aklama suçu ve terörizmin finansmanı ile ilgili ihtisas birimler oluşturuldu

Aklama suçu ve terörizmin finansmanı ile ilgili bütün illerde ihtisas Cumhuriyet savcılıkları ve görevli mahkemeler oluşturulurken, kolluk tarafında soruşturma yapılma süreciyle ilgili rehberler hazırlandı.

Farkındalığı artıracak eğitimler hızlandırılacak.

Teknik ekipler kuruldu

Özel çalışma büroları oluşturulurken, Türkiye’nin uluslararası kamuoyu nezdindeki olumlu intibasını güçlendirmek üzere de teknik ekipler kuruldu.

“FATF tarafından belirlenen kusurlerin giderilmesine yönelik çalışmalarımıza hız verdik”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, FATF tarafından belirlenen uluslararası standartlar çerçevesinde kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadelede azim ve samimiyetini kuvvetle sürdürdüğünü, bu kapsamda, FATF tarafından belirlenen kusurlerin giderilmesine yönelik çalışmalarına hız verdiklerini söyledi.

Şimşek, FATF’ın gri listesinden en kısa sürede çıkmak için gerekenleri hızla gerçekleştirip Türkiye’nin uluslararası kamuoyu nezdindeki olumlu intibasını güçlendireceklerini vurguladı.

“Belirlenen 7 kusurten 5’i giderildi”

FATF tarafından belirlenen 7 kusurten 5’inin giderildiğini hatırlatan Şimşek, şunları kaydetti:

Kalan 2 kusurle ilgili çalışmaları hızlı ve etkin bir biçimde gerçekleştirmek üzere, Bakanlığımız koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ile bu Bakanlıkların ilgili kurumlarının (Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü ile Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (KOM ve TEM birimleri), Jandarma Genel Komutanlığı (KOM ve TEM birimleri) yöneticileri pazartesi günü bir araya geldi.

“Bakanlıklarımız teknik çalışma grupları faaliyetlerine devam ediyor”

Toplantıda, söz konusu kusurlerin giderilmesine yönelik olarak çalışmaların etkin bir koordinasyon içinde hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi gerektiği bir kez daha vurgulandı. Bu kapsamda, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede görevli ihtisas mahkemelerinin ve savcılıklarının belirlenmesinin ardından kara para aklama ile mücadeleye yönelik özel soruşturma büroları da kurulmuş bulunmaktadır. Aynı bağlamda, ilgili birimlere yönelik olarak çeşitli rehberlerin hazırlanmasının yanı sıra eğitim ve farkındalık artırıcı çalışmalar yürütülmüştür. Bunlara ilaveten Bakanlıklarımız tarafından oluşturulmuş bulunan teknik çalışma grupları da faaliyetlerini yoğun bir şekilde devam ettirmektedir.

Türkiye 'gri listeden' çıkarılacak

Türkiye ‘gri listeden’ çıkarılacak

Listede yer almanın olumsuz etkileri

Gri listede yer almanın olumsuz etkilerine değinen Şimşek, listede yer almanın “sermaye akışının gayrisafi hasılanın belli bir oranı kadar azalması” ve “sendikasyon kredilerinde maliyet artışı” gibi bazı olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu