Kültür

Holi Fest Nedir? Kökeni Hint Mitolojisine Dayanan Holi Festivali Ne Zaman ve Nasıl Kutlanılır?

En köklü ve eski geleneklerden biri olduğu tahmin edilen Holi Festivali bir gece ve bir gün sürer. Festival boyunca pek çok farklı ritüel yerine getirilir ve kutlamalar renkli tozlar, dans, müzik, dua, lezzetli yemekler ve toplumsal birleşmeyi kapsayan etkinlik yapılır. İşte, en özel Holi kutlamaları: 

Holika Dahan

Holi kutlamaları, ‘Holika Dahan’ olarak adlandırılan kutlamalar ile başlar. Holi’den bir gece önce büyük bir şenlik ateşi yakılır. Tören, ateşin etrafında toplanan insanların dualar etmesi ve şarkılar söylemesiyle başlar. Bu geleneksel ritüel, iyilik ve kötülük arasındaki mücadeleyi sembolize eder.

Tören sırasında ateş başında toplanan insanlar; kendi içlerindeki kötülüklerin şeytan kralı olduğuna inanılan Hiranyakaşipu’nun, kız kardeşi Holika’nın ateşte öldürüldüğü gibi yok edilmesi için dua ederler. Aslında böylece, iyiliğin kötülüğe karşı zaferi için dua etmiş olurlar. 

Rangwali Holi

Gece başlayan kutlamalar, ertesi gün ‘Renk Festivali’ yani, ‘Rangwali Holi’ ile devam eder. 

Holi’nin en belirgin ve en çok bilinen özelliği olan ‘Renk Festivali’, insanların renkli tozlar ve su kullanarak birbirlerini boyamasıdır. Sokakların rengarenk boyanmasına neden olan tozlar, genellikle doğal boyalar veya Hindistan sokaklarında tezgahlarda satılan tozlar kullanılarak üretilir. İnsanlar birbirlerini boyadıkları festival boyunca müzik ve dans eşliğinde bolca eğlenirler ve coşkuyla kutlama yaparlar.

Lathmar Holi

Bazı bölgelerde, ‘Lathmar Holi’ de Holi’nin bir parçası olarak bilinir. Her yıl Holi döneminden düzenlenen festivale ‘Çubukların Bayramı’ ve ‘Renkli İşkence Yürüyüşleri’ adı da verilir. 

Lathmar Holi’de genellikle bir haftadan fazla süren kutlamalar, sırasıyla ikiz Barsana ve Nandgaon kasabalarında yapılır. Bu yürüyüşlerde, kadınlar sopalar kullanarak erkekleri taklit eder ve onlara zararsız bir şekilde vururlar. ‘Holi of Sticks’, Hindistan mitolojisine dayanan ve kadınların gücünü kutlayan eski bir geleneğin parçasıdır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu