Magazin

HYBE AI K-Pop Sanatçısı MIDNATT Yapay Zekayı İnsan Amaçları İçin Kullanıyor – Billboard

Bang Si-hyuk’ta Reklam panosu kapak hikayesi, HYBE kurucusu ve başkanı kişisel duygularını ve şirketin müzikte üretken yapay zekanın yükselişine hazırlanmak için attığı ilk adımları paylaştı.

Bang, “İnsan sanatçıların daha ne kadar insan ihtiyaçlarını ve zevklerini tatmin edebileceklerini bilmiyorum” dedi. Reklam panosu yazı işleri müdürü Hannah Karp, HYBE’nin K-pop şirketinin geçtiğimiz Ocak ayında 36 milyon dolarlık bir yatırımla satın aldığı yapay zeka ses şirketi Supertone ile ilk halka açık girişimi olan “Project L” hakkında yeni ayrıntılar açıklanmadan önce.

Efsanevi BIGHIT MUSIC etiketi ve yakın zamanda oluşturulan etkileşimli medya birimi HYBE IM ile işbirliği içinde yalnızca resmi iletişim tarafından “gizemli sanatçı” olarak tanımlanan MIDNATT için iki haftalık çevrimiçi tanıtımlardan sonra, gizli “Project L” nihayet Pazartesi günü açıklandı. Altı dilde yayınlanan daha önce hiç görülmemiş bir çıkış single’ında “Masquerade”, MIDNATT’ın İngilizce, Korece, İspanyolca, Japonca, Çince ve Vietnamca şarkı söylemesiyle ve Supertone’un çok dilli telaffuz, ton ve sunuma yardımcı olmak için teknolojisinden yararlanmasıyla ortaya çıktı. MIDNATT’ın sesini erkekten kadına kaydırırken.

Yapay zeka özellikli sanatçı kulağa ne kadar yüksek teknolojili gelse de, MIDNATT’ın arkasındaki ilham ve hedefler çok daha insanidir.

Hayran teorilerine rağmen sanal pop grubu, müzik odaklı oyun veya tamamen yapay zeka sanatçısı, MIDNATT, çok insan şarkıcı-söz yazarı Lee Hyun’dur. 2007’de Big Hit Entertainment bünyesinde (şirketin kurumsal markası HYBE’ye dönüşmeden önce) çıkış yapan usta müzisyen için bir alter ego olarak yapılandırılan MIDNATT’ın “Masquerade”deki zarif elektro-pop sesi, Lee’nin vokal eylemleri 8eight ve Homme’deki kariyerinin başlangıcından çok uzak. veya “You Are the Best of My Life” gibi imzası olan liste başı baladları.

Lee Hyun, “Farklı bir müzik tarzı denemek istediğimi düşünerek başladım” dedi. Reklam panosu Seul’den bir akşam Zoom araması sırasında. “MIDNATT’ı benim yeni bir tür denerken düşünebilirsiniz. İsmi tek başıma bulmadım ama sanırım isim, yeni müzik denemek ve zorlukların üstesinden gelmek ile on yıldan fazla bir süredir müzik yapan bir sanatçı olarak bunu yapmamak arasındaki sınırı ifade etme arzumdan başladı. ”

Lee’nin BTS ve TOMORROW X TOGETHER gibi BIGHIT MUSIC’teki şirket arkadaşları küresel müzik endüstrisini dönüştürürken, MIDNATT (İsveççe “gece yarısı” ve Korece “çıplak yüz” anlamına gelir) gibi bir proje daha kıdemli bir solistin nadir K-pop’ta yeni bir müzikal kimlik ve konsept kazanma şansı.

“[The song’s] Yapımcı Hitchhiker, ‘İçinizde farklı, alternatif bir şeyler var, o yüzden hadi bunu ortaya çıkaralım’ dedi.” Lee Hyun, BoA gibi sanatçılar için akıllara durgunluk veren EDM markasını sunan deneysel yapımcıyla yaptığı sohbet hakkında konuşuyor. , Super Junior, f(x), EXO ve NCT, on yılı aşkın süredir. “Yapımcı Bang için kaydettiğim demoyu dinledi. [Si-hyuk] çıkış yapmadan önce – bunu yaptığımı bile hatırlayamadım – ama o benim falsetto’da R&B tarzında kayıt yaptığımı hatırladı. ‘Senin içinde o ses var; neden sesini oradan geliştirmiyoruz?’ Ve tüm proje böyle başladı. Şu anda üzerimde bir baskı hissediyorum çünkü bunun bu kadar büyük bir proje olmasını beklemiyordum.”

Aslında, MIDNATT’ın erişilebilirliğe ve dünya çapındaki insanlarla daha derin bağlantıya odaklanması, Kore-pop endüstrisindeki dinleyicileri herhangi bir dil engelini aşma konusunda bir şekilde engelliyor gibi görünüyor.

Lee Hyun, “Başka dillerde müzik dinlediğimde, müziğe ana dilimdeki kadar iyi kaptıramıyordum ve bu dil engellerini nasıl aşabileceğimiz hakkında konuşuyorduk” diye ekliyor Lee Hyun. “Proje, bu dil engellerinden bahsederek ortaya çıktı.”

HYBE sanatçıları arasındaki küresel ilgiye rağmen (BTS, TXT, SEVENTEEN ve ENHYPEN’in albümleri geçen yıl IFPI’nin küresel en iyi 10 albüm satış tablosunun yarısını oluşturuyordu), şirket teknolojik ilerlemelerini Lee Hyun’un daha geniş sohbetleriyle uyum sağlamak için bir fırsat olarak gördü. .

Başkanı Wooyong Chung, “Bir teknoloji testinden ziyade, HYBE’nin özü olan müzik ve sanatçının mesajını müzik ve teknolojinin yakınsaması yoluyla daha geniş bir kitleye ulaştırma arzusuna dayanarak bu projeyi başlattık” dedi. HYBE IM. “Hikâyeler nedeniyle bu projeyi üstlenmeye karar verdik. [Lee Hyun] paylaşmak istediği, üstesinden gelmek istediği müzikal zorluklar ve hayranlarına yaratıcı yollarla ulaşma arzusu, teknolojinin biraz zorlamasıyla mümkün görünüyordu. MIDNATT ile müzik ve teknolojiyi birleştirerek taze ve özgün bir şey yaratarak sektöre yeni bir dinamik getirebileceğimize inandık.”

“Masquerade” için Lee Hyun başlangıçta Korece kaydetti ve şarkı daha sonra beş başka dile çevrildi.

Lee Hyun kayıt sürecini “İlk başta Vietnamca ve İspanyolca’nın gerçekten zor olacağını düşünmüştüm,” diye hatırlıyor. “Ancak İngilizcenin kayıt yapması en zor dil olduğu ortaya çıktı…elbette, teknoloji genel olarak telaffuzu ve tonlamayı iyileştirdi. Ama bu benim şarkım olduğundan ve kaydetmem gerektiğinden, kaydı yaptığım dilde çok akıcı olmak için elimden gelenin en iyisini yaptım çünkü asla bilemezsiniz, bir gün bunu canlı yapma şansım olabilir.

Dilleri seçmek için Chung, Supertone’un seçilen altı dilde zaten başarılı bir şekilde çalıştığını ekliyor (“Yüksek kaliteli müzik yaratmamız gerekiyordu” diyor). Aynı zamanda, farklı hayran platformlarındaki etkileşim gibi ölçütler de kararlarını etkiledi (“Sanatçının, onların diline aşina olmasa bile YouTube’da değerli yorumlar bırakan hayranlarla iletişim kurma arzusunu da dikkate aldık”). Ayrıca daha fazla dilde daha fazla müzik geliştirme umudu da var.

“Masquerade” aynı zamanda müzikteki yapay zekanın sıcak konusuna beklenmedik ama büyüleyici yeni bir bakış açısı getiriyor. Drake, The Weeknd ve Universal Music Group, yayın hizmetlerinde ve sosyal platformlarda milyonlarca dinleme ve gösterim kazandıktan sonra iki süper yıldızın sahte bir şarkısını yayından kaldırmakla manşetlere çıkarken, MIDNATT tüm yapay zeka düzenlemeleri için sanatçının tam iznine sahip.

Lee, müzikte yapay zekaya karşı temkinli davranan sanatçılar ve yaratıcılar için “Bunu kendim deneyimledikten sonra, gerçekten onu nasıl kullandığınıza bağlı olduğunu düşünüyorum” diyor. “Sorumluluk duygusu en önemli şeydir. Müzikte kullanıldığı kadarıyla, benim için harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum. [my song] dünya çapındaki hayranlar için daha erişilebilir ve daha sürükleyici.”

Chung, “İnsanlara yardımcı olan bir araç olmasını sağlamak için fikir alışverişinde bulunarak yeni teknolojiyle başa çıkıyoruz” diye ekliyor. “Bu projede teknolojiyi müziğe uygulama prensibimiz belli. Sanatçıların eserleri üzerindeki hakları azami önemle korunmalıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, müzisyenlerin hayal edebileceklerinin ve müziğin ifade edebileceklerinin sınırlarını zorlamaya çalışıyoruz.”

UMG’nin, üretici yapay zeka kreasyonlarının “platformların, hizmetlerinin sanatçılara zarar verecek şekilde kullanılmasını önlemek için neden temel bir yasal ve etik sorumluluğa sahip olduğunu gösterdiği” şeklindeki görüşüne benzer şekilde Chung, “sosyal mutabakatın yanı sıra uygun mevzuat oluşturmak Bu yeni müzik çağıyla yüzleşmek için yeni değişiklikler şarttır”.

Lee Hyun, hızla gelişen teknolojiyle “sanatçıların sağduyulu ve temkinli olması gerektiğini” düşünürken, yapay zeka konusunun kendisi, yeni müziğiyle daha büyük hayaller kurma umutlarına beklenmedik ve nihayetinde gereksiz bir yoğunluk katmış görünüyor.

Lee Hyun, “AI kelimesini bir kenara bırakırsak, herkesin bilmesini istiyorum ki, bunun kalbimde içten ve nazik bir şekilde MIDNATT müziğimle sürükleyici deneyimler getirmek için başladı,” diyor Lee Hyun. “Sadece herkesin yeni meydan okumamdan zevk almasını istiyorum.”

Dil engellerinin yapay olarak akıllı bir şekilde yumuşatılması sayesinde daha fazla insanın “Masquerade” ve MIDNATT’ın müziğini duyduğunu varsayalım? Bu durumda, meydan okuma gerçekleşme yolundadır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu