Yaşam

Hz. Ömer Kaç Yaşında Müslüman Oldu? Hz. Ömer Nasıl Müslüman Olmuştur?

Hz. Ömer Kaç Yaşında Müslüman Oldu? Hz. Ömer Nasıl Müslüman Olmuştur?


 Hz. Ömer Kaç Yaşında Müslüman Oldu?

 İslamiyet ilk geldiği dönemlerde Kureyşin ileri gelenlerinden bazıları putperestliğe bağlı kalmış hem İslamiyet’e hem de Hz. Muhammed (sav)’e düşmanlık yapmışlardır. Kendi kabilesinden Müslüman olan kişilere işkence yapanlardan biri olan Ömer 616 senesinde Müslüman oldu. Resulallah sav kırk yaşındayken Hz. Ömer (ra) 27 yaşındaydı. Hz Ömer (ra) Müslüman olduğunda ise 32 yaşındaydı.

 Hz. Ömer Nasıl Müslüman Olmuştur?

 Hz. Ömer (ra) Müslüman olmadan önce Kureyş liderlerinden bazılarının yapmış olduğu gibi İslamiyet’e ve Muhammed (sav)’e düşmanlık eden kişilerden biriydi. Hz Ömer’in Müslüman olma sürecine ait iki farklı rivayet vardır. Neredeyse bütün kaynaklarda bulunan rivayete göre Hz. Hamza (ra)’ın İslamiyet’i kabul etmesinden sonra, Hz Ömer (ra) Peygamberimiz Muhammed (sav)’i öldürmek için yola çıkmıştır.

 Yol üzerinde Nuaym b. Abdullah ile karşılaşmış ve kendisine kız kardeşi olan Fatıma ile eşi Said b. Zeyd’in de Müslüman olduğunu söylemiştir. Öğrendiği bu haberler birlikte Hz. Ömer onların evine gitmiştir. Evlerinde Taha suresini okudukları sırada onları bulmuştur ve okuduklarını kendisine vermelerini istemiştir. Fakat isteğinin reddedilmesinin üstüne hem kızı kardeşini hem de eşini dövmüştür. Kız kardeşi Fatıma kendilerine Kuran öğreten ve abisinden saklanan Habbab b. Eret’i çağırmış, abisinin yüzüne Müslüman olduklarını söylemiştir. H. Ömer bunun üzerine yumuşamıştır. Müslüman olmaya karar vermiştir. 

 İkinci rivayete göre şarap içmek için arkadaşlarını aradığı bir gece kimseyi bulamamıştır ve bunun üzerine Kâbe’ye gitmişti. Kâbe’yi önüne alan Peygamber’in namaz kıldığını görmüş ve Kâbe’nin örtüsünün altına saklanıp kendisine yaklaşmıştır. Kureyşlilerin Kuran’ın uydurma olduğunu söyledikleri sözlere karşı inen Hakka suresi 41 – 46 ayetlerini dinleyince Müslüman olmaya karar verir.

 


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu