Yaşam

İran ile Belçika arasında mahkum takası

Umman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran ve Belçika’nın yürütülen müzakereler sonucu karşılıklı mahkum takasında anlaştığı bildirildi.

Bu çerçevede Belçika’da terörden tutuklu olan İranlı diplomat Assadollah Assadi ve İran’da casusluk suçlamasıyla 40 yıl hapis cezası alan Belçika vatandaşı Olivier Vandecasteele, serbest bırakılarak ülkelerine gönderildi.

AkFwR 1685106876 4623

İran’ın Viyana Büyükelçiliği’nde görevli diplomat Assadi; 2018 yılında Fransa, Almanya ve Belçika güvenlik güçlerinin ortak düzenlediği operasyon sonucu Almanya sınırları içerisinde tutuklanmıştı.

Belçika mahkemesi tarafından yargılanan Assadi, Paris’te İranlı muhalif bir gruba yönelik bombalı terör saldırısının planlayıcısı olmakla suçlanmış, 2021 yılında 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Diğer yandan Belçika vatandaşı Olivier Vandecasteele ise, Şubat 2022’de İran’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Tahran yönetimi tarafından “casusluk, kara para aklama ve döviz kaçakçılığı” iddiasıyla yargılanmış, 40 yıl hapse mahkum edilmişti.

KAYNAK: İHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://hdfilmkeyfi.net/