Magazin

Karabağ Azerbaycan’ın bir parçasıdır Azerbaycan ile Ermenistan anlaştı


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev  “Özellikle Ermenistan’ın Karabağ’ı Azerbaycan’ın bir parçası olarak resmen tanıdığı dikkate alındığında, Bakü ile Erivan arasında bir barış anlaşmasına varılmasının mümkün olduğuna inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile, Bakü-Erivan arasındaki barış görüşmeleri konulu toplantıda bu sözleri sarfetti. Ermenistan’ın Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıdığını söyledi.

Azerbaycan ve Ermenistan liderleri İlham Aliyev ile Nikol Paşinyan, Putin’in düzenlediği üçlü zirvede biraraya geldi. Azerbaycan ve Ermenistan liderleri iki ülke arasında yıllardır devam eden Karabağ ihtilafını noktalamaya hazır olduklarını açıkladı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Rusya lideri Putin de Azerbaycan ve Ermenistan tarafının bir hafta sonra bu konuları görüşmek ve çözmek üzere bir araya gelmesini önerdi. Bu toplantının gelecek hafta yapılması hususunda Aliyev ve Paşinyan’ın da onayını aldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu