Sağlık

Klinik destek elemanı nedir, ne iş yapar? Klinik destek elemanı görev tanımı

Sağlık çalışanları bağlı bulundukları okuldan mezun olduktan sonra açılan iş alanları içerisinden tercihlerini yapabiliyor. Hastanelerde hekimların yanı sıra farklı alanlarda görev alacak kişiler de istihdam ediliyor. Bu istihdamlardan biri de klinik destek elamanı olarak biliniyor.

KLİNİK DESTEK ELEMANI NEDİR, NE İŞ YAPAR?

Klinik destek elemanının görevleri, yetkileri ve sorumlulukları şu şekilde;

Hastaya kullanılan tüm cihaz ve malzemeler arasından sağlık çalışanlarının uygun gördüklerini, temizleyip ve kullanıma hazır hale getirmek

Klinikteki iş ve işleyiş esnasında kullanılan evrakları ilgili birimlere iletmek.

Sağlık çalışanlarının talebi doğrultusunda malzeme cihaz, tıbbi sarf, ilaç vb. aktarımini sağlamak

Sağlık çalışanının uygun gördüğü hastanın birimler arası aktarımini sağlamak.

Hasta numunelerini (kan, idrar vb.) laboratuvarlara götürüp, laboratuvardan gelmesi gereken materyal ve malzemeleri getirmek.

Hastaya pozisyon vermede sağlık çalışanına yardımcı olmak.

Sağlık çalışanın gözetiminde hastanın kişisel bakımının (tuvalet, banyo, vücut temizliği vs.) yapılmasına yardımcı olmak.

Hiçbir şekilde hastaya ve yakınlarına bilgi, eğitim, tavsiye vermemek

Kurumun gerekli gördüğü eğitimlere katılmak.

Görev yaptığı alanda atıkların uygun şekilde ayrıştırılmasına yardımcı olmak.

Kliniğe aktarım edilecek hastanın aktarımini sağlamak.

Ex’ in hazırlanmasına yardımcı olup, morga aktarımini sağlamak.

Bir üst amirinin ve Hastane Yöneticisinin verdiği diğer yasal görevleri yerine getirmek.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir alımda adaylarda bu bölümlerden birinden mezun olma şartı aranmıştı; 

Bilgisayar Mühendisliği. Ağız ve Diş Sağlığı. Bilişim Sistemleri Mühendisliği. Ameliyathane Hizmetleri. Biyokimya. Anestezi. Biyoloji. Bilgisayar Operatörlüğü. Biyomedikal Mühendisliği. Bilgisayar Programcılığı.Biyomühendislik. Bilgisayar Teknolojisi. Biyoteknoloji. Biyomedikal Bilimler. Diş Hekimliği. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi. Ebelik. Çevre Sağlığı. Eczacılık. Diş Protez Teknolojisi. Elektrik Mühendisliği. Diyaliz. Elektrik-Elektronik Mühendisliği. Eczane Hizmetleri. Elektronik Mühendisliği. Elektrik. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği. Elektrik Cihaz Teknolojisi.Endüstri Mühendisliği. Elektronik Teknolojisi. Ergoterapi. Elektronörofizyoloji. Fizik. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon. Fizik Mühendisliği. Evde Hasta Bakımı. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon. Fizyoterapi. Genetik ve Biyoinformatik. İlk ve Acil Yardım.Genetik ve Biyomühendislik. Kimya Teknolojisi. Hemşirelik. Laborant ve Veteriner Sağlık.Kimya. Laboratuvar Teknolojisi. Kimya Mühendisliği. Makine.Kontrol Mühendisliği. Mekatronik.Makine Mühendisliği. Metalürji.Malzeme Mühendisliği. Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği. Mekatronik Mühendisliği Nükleer Tıp Teknikleri. Metalürji Mühendisliği. Odyometri. Metalürji ve Malzeme Mühendisliği. Optisyenlik.Moleküler Biyoloji ve Genetik. Ortopedik Protez ve Ortez.Odyoloji. Patoloji Laboratuvar Teknikleri. Sağlık İdaresi. Perfüzyon Teknikleri. Sağlık Kurumları İşletmeciliği. Radyoterapi. Sağlık Kurumları Yöneticiliği. Sağlık Kurumları İşletmeciliği. Sağlık Memurluğu. Sağlık Teknikerliği.Sağlık Yönetimi. Sosyal Hizmetler.Sistem Mühendisliği. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik. Sosyal Hizmetler. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri.Tıp. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama.Tıp Mühendisliği. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri.Yazılım Mühendisliği. Yaşlı Bakımı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu