Magazin

Konser Bileti Satışlarının 2023 ve Ötesine Kadar Güçlü Kalması Bekleniyor – Billboard

2023 yaza girerken, birçok işaret, yılın geri kalanında canlı müzik işinin sağlıklı ve büyümekte olduğuna işaret ediyor. Son haftalarda, halka açık konser tanıtım ve bilet şirketlerinin yöneticileri, artan tüketici talebinin yavaşlamayacağının ve müzik hayranlarının canlı etkinliklere olan iştahını doyurmaya yetecek kadar tur olacağının sinyallerini verdiler.

Live Nation CEO’su, talebin “güçlü olduğunu ve hiçbir pes etme belirtisi göstermediğini” söyledi. michael rapino şirketin 4 Mayıs kazanç çağrısı sırasında. Live Nation, 2022’de 550 milyondan 2023’te 600 milyondan fazla bilet satmayı bekliyor. Konser organizatörü bugüne kadar Live Nation etkinlikleri için önceki yıla göre %20 artışla 100 milyondan fazla bilet sattı ve 2023 yılında rekor sayıda taraftarı ağırlamayı bekliyor.

Halka açık ikincil bilet pazarı olan Vivid Seats, Live Nation’ın düşüncesini paylaşıyor. CEO, “Tüketiciler ilk çeyrekte canlı deneyimler için can atmaya devam etti” dedi. Stan Chia 9 Mayıs kazanç çağrısı sırasında “ve bu eğilimin uzun yıllar devam edeceğine inanıyoruz.” Vivid Seats esas olarak ABD’de iş yaparken, Alman organizatör ve bilet sağlayıcısı CTS Eventim Avrupa’ya odaklanıyor. CTS Eventim CEO’su, “Hem Almanya’da hem de uluslararası alanda organik büyümeyi sürdürüyoruz ve iş performansımızın başarılı seyrini sürdüreceğini öngörüyoruz” dedi. Klaus-Peter Schulenberg 24 Mayıs’ta yayınlanan ve canlı eğlence segmenti 2023 için “orta derecede yüksek kazanç” şeklindeki 2022 yıllık raporundaki olumlu görünümü yineleyen üç aylık sonuçlarda.

Konser sektörü, bazı yüksek beklentileri karşılıyor ve belki de aşıyor. 2022’de konser sektörü pandemiden çıkarken, yüz yüze deneyimlere yönelik bastırılmış talebin konser işini salgın öncesi seviyelerin ötesine taşıyacağına dair yaygın bir inanç vardı. Bunun doğru olduğu ortaya çıktı. Konser organizatörü Live Nation, üçüncü çeyrekte 2019’un aynı dönemine göre %67 artışla 6,2 milyar dolarlık rekor gelir bildirdi. Dahası, konser salonlarına dönen hayranların hacmi, daha yüksek fiyatları karşılamaya yönelik eşsiz bir istekle arttı. Taylor Swift, Beyonce ve Bruce Springsteen’in turları için çılgın talep – ve ikincil piyasada çok yüksek fiyatlar – A-list sanatçıların fiyatlarda tavanlarını henüz bulamadıklarını gösterdi.

Konser organizatörleri, anlatılarına uyan güçlü üç aylık kazançlar yayınladılar. Live Nation’ın ilk çeyrek geliri %71 artışla 3,1 milyar dolara ulaştı. CTS Eventim’in online bilet satışları %58 artışla 18 milyona, konsolide gelir ise %163 artışla 366,2 milyon Euro’ya (393 milyon $) ulaştı. Beyzbol ve basketbol gibi büyük spor dallarında da faaliyet gösteren Vivid Seats’in ilk çeyrek geliri %23,2 artışla 161 milyon $’a ulaştı ve faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi düzeltilmiş kâr iki katına çıkarak 42,4 milyon $’a ulaştı.

JP Morgan analistine göre, yatırımcılar gelecekte ne bekleyeceklerine karar verirken geçmiş kazanç geçmişini özümsüyorlar. David Karnovki Live Nation hakkında sık sık iki soru soruyorlar: Birincisi, artan sağlıklı talebi karşılamak için yeterli arz var mı? Evet, Live Nation başkanı ve CFO’su Joe Berchtold Salı günü JP Morgan’ın Küresel Teknoloji, Medya ve İletişim konferansında söyledi. Bunun nedeni, Spotify gibi küresel akış platformlarının ve Instagram ve TikTok gibi sosyal medya uygulamalarının, sanatçıların daha önce mümkün olmayan şekillerde küresel takipçiler oluşturmasına izin vermesidir. “Belki bir zamanlar bölgesel olan K-pop ve diğer gelecek vadeden müzik türleri artık küreselleşiyor” dedi ve eskiden orta ölçekli mekanları satan sanatçılar artık stadyumları da satıyorlar. “Yani, arzın artmaya devam ettiğini görüyorsunuz.”

Yatırımcıların bilmek istediği ikinci şey, daha yumuşak bir ekonomide talebin nasıl tepki vereceğidir. Berchtold, Live Nation’ın – satıştaki gösteri kapanışları gibi – göstergeleri yakından takip ettiğini, “ancak bizi duraksatan hiçbir şey görmüyoruz” dedi. Ayrı bir gelişmede Berchtold, Live Nation’ın araştırmasının, konserlere geri dönmenin pandemiden sonra hayranların en önemli önceliklerinden biri olduğunu ve “kesecekleri son şeylerden biri” olacağını gösterdiğini kaydetti.

Canlı Koltuklar CFO’su Lawrence Fey Ayrıca, Kongre’nin Haziran başına kadar borç tavanını yükseltmek için bir uzlaşma bulamaması durumunda ABD’de giderek daha muhtemel hale gelen bir ekonomik gerileme olasılığına da değinildi. “[T]Fey, “çok uzak olmayan bir gelecekte talebin zayıflayacağına dair çok fazla gevezelik ve endişe var, ancak etkinlik kategorilerimizde çok güçlü bir talep görmeye devam ediyoruz” dedi. [and] fiyat noktalarında. Sürekli olarak güçlü olan talebin ötesinde, Vivid Seats “tedarik takviminden hoş bir şekilde şaşırdı”, özellikle Drake ve Aerosmith’in yakın zamanda duyurulan turlarını içeren bir konser programı, diye ekledi, “ve [that] bize iyimserlik veriyor.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu