Yaşam

Kulis: Mehmet Şimşek, Kavcıoğlu’nun atamasını Resmi Gazete’den öğrenmiş

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı’na Şahap Kavcıoğlu’nun yerine Hafize Gaye Erkan atandı. Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na getirildi. Şimşek’in Kavcıoğlu’nun atamasını Resmi Gazete’den öğrendiği iddia edildi.

10 Haber’den Erdal Sağlam ‘Bomba kulis: Şimşek, Kavcıoğlu atamasını Resmi Gazete’den öğrenmiş’ başlıklı yazısında, Şahap Kavcıoğlu’nun BDDK başkanlığına atanmasının Şimşek için de sürpriz olduğunu ve morali bozuk olan bakanın, atamayı soran yakınlarına “Resmi Gazete’den öğrendiğini” söylediğini aktardı.

Erdal Sağlam’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Piyasalarda şok etkisi yapan Şahap Kavcıoğlu’nun BDDK başkanlığına atanmasının, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için de sürpriz olduğunu öğrendik. Şimşek’in atamayı soran yakınlarına “Atamayı cuma günü sabah saatlerinde Resmi Gazete’den öğrendiğini” söylediği belirtiliyor.

Mehmet Şimşek’in bu atama nedeniyle moralinin bozuk olduğu kaydediliyor. Şimşek’in BDDK başkanlığına atanacak kişi konusunda Cumhurbaşkanlığına çok sayıda ismin yer aldığı bir liste sunduğu ama Kavcıoğlu isminin bu listede yer almadığını öğrendik. Beraber çalışabileceği çok sayıda isim sunmasına rağmen, bu isimlerin dışında Kavcıoğlu’nun atanması, kendisine sorulmadan yapılması, doğal olarak Şimşek’in moralini bozmuş.

Şahap Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası başkanlığından alınıp BDDK başkanlığına atanması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Şimşek ve piyasalara verdiği çok önemli bir mesaj olarak algılandı. Özellikle bankacılık kesiminde bu atama ciddi biçimde moral bozukluğu yarattı. Konuştuğumuz bankacılar Merkez Bankası başkanlığı sırasında sektöre karşı kasıtlı biçimde sert bir tutum alan Kavcıoğlu’nun şimdi sektörün en üst kuruluna başkan olmasının, önümüzdeki döneme ilişkin rasyonel politika umutlarını azalttığını söylediler.” (KAYNAK)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu