Sağlık

Kurban Bayramında kilo almanıza neden olacak hatalara dikkat!

Kurban Bayramı’nda kilo almanıza neden olacak hatalara dikkat!


Börekler, tatlılar, kızartmalar, şerbetli tatlılar, kavurmalar… Bayram geldiğinde beslenme düzeni tamamen değişiyor. Bu durum da hastalıkları tetikleyebiliyor. Uzun vadede veya kısa vadede şeker, kalp, tansiyon, mide bağırsak problemları yaratabiliyor. Peki, biz sağlıklı bir bayram geçirmek için ne yapmalıyız?

1) Aşırı yemek

Kurban etini aşırı tüketmek, tatlıları, hamur işlerini fazla kaçırmak hem sağlık problemu yaşamanıza yol açar, hem de kilo almanıza neden olur. O nedenle, bu dönemde sınırsız yemek yerine, daha kontrollü olmaya çalışın. İkramlıkları yemeyip, gerçekten yemek istediğinizi porsiyon kontrolünde tüketmeye çalışın. İkramlık olarak uzatılan şeker, çikolataları yemek yerine, yalnızca tatlıdan alarak daha kontrollü olmanız veya et tüketimini sabah-akşam yapmak yerine sadece tek öğünde tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Gün içinde sürekli tüketecekseniz porsiyonu bölmek de yerinde olacaktır.

2) Aşırı çay ve kahve tüketmek

Bayramda adettendir, her gidilen yerde çay, kahve tüketilir. Özellikle sık ziyaret yapacaksanız veya size gelen çok olacaksa çay/kahve tüketimini kontrollü yapmaya çalışın. Aşırı kafein alımı, uykusuzluk, anksiyete, çarpıntı gibi şikayetlere neden olabilir.

3) Su içmemek

Çalışma düzeninde, belirlediğimiz saatlerde, belirlediğimiz miktarda su içme disiplini kazanabiliyoruz. Ancak tatillerde bu durum ikinci planda kalabiliyor. Kalorisi yüksek beslenmede sıvı ihtiyacının daha fazla olduğunu unutmayın. Bu nedenle de günlük su tüketimini düşürmemeye çalışın. 2 litre suyu altına düşmeyin ki vücut susuz kalmasın ve problem yaşamayalım. Susuzluk; baş ağrısı, kabızlık, şeker yüksekliği, tansiyon gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Ayrıca bu dönemde gazlı içeceklerden kaçınmalısınız. Onun yerine ayran, kefir, soda gibi sıvı içeceklere yönelmeye çalışın.

4) Sebzeyi ihmal etmek

Kurban Bayramı’nda et tüketimini aşırıya kaçırmak, sebzeleri ihmal etmenize neden olabiliyor. Dengeli beslenebilmek için sebze tüketimini bu dönemde ihmal etmeyin. Bu durum hem bağırsak düzeninizi kontrol etmenizi sağlar hem de uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Unutmayın ki et tüketimi yoğun olduğunda bağırsaklardaki yararlı-zararlı bakteri dengesi bozulur. Bu durumu tersine çevirecek besin öğesi sebzelerdir.

5) Bayramda hareketsiz kalmak

Normalde belirli bir rutinde hareket ediyorken, spor yapıyorken, bayramda tamamen hareketsiz kalmak size hem kilo aldırır, hem de sağlığınızı tehdit eder. Yüksek kalorili besinler kolesterol

seviyelerini ve şeker düzeyini artırırken, egzersiz bunu düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle yürüyüşleri aksatmamak veya bayram rutininize eklemek sizin için avantajı olacaktır.

6) Etleri yüksek ısıda pişirmek

Etlerin yüksek ısıda ve uzun süre pişirilmesi içerisinde kanserojen madde birikimine neden olmaktadır. Ayrıca içindeki vitaminler, protein yapısı zarar görebilmektedir. Yanlış pişirme yöntemi besinin kalitesini düşürmekte hatta zararlı hale getirebilmektedir. Bu nedenle kızartmalar yerine haşlama, ızgara, fırın veya sote gibi pişirme yöntemlerini tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Hatta ilave yağlar kullanmak yerine eti kendi yağında pişirmek daha da faydalı olacaktır.


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu