Yaşam

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Haziran’da faiz artırımı olacak mı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı, Haziran ayıyla beraber gündemde yer alan konular arasında. Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu Toplantısı ile Haziran ayı faiz kararını kamuoyu ile paylaşacak. Merkez Bankası geçen ay politika faizinin yüzde 8,5 düzeyinde sabit tutmuştu. Dolar, Euro ve altının sert yükselişinden sonra yatırımcılar ‘’faiz artırımı yapılacak mı’’ sorusuna yanıt aramaya başladı. 

MERKEZ BANKASI HAZİRAN AYI FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantısı 22 Haziran 2023 Perşembe günü yapılacak. Toplantının ardından karar saat 14.00 civarı kamuoyu ile paylaşılacak.

“NORMAL DEĞİL”

Piyasalardaki sert yükseliş sonrası açıklama yapan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kritik bir uyarıda bulundu. Memiş “Ekonomi yönetimi ve MB’dan açıklama veya müdahale gelmeden karar vermemeli. Normal bir fiyatlama yok!” dedi.

TOPLANTI ÖNE ALINABİLİR

Ekonomist Necmettin Batırel ise “Döviz kurları 22 Haziran’da Para Politikası Kurulu faiz arttırdıktan ve hedef belirledikten sonra dengeye kavuşacak. Belki olağanüstü kararla toplantı öne de alınabilir.” yorumunda bulundu.

TCMB MAYIS AYI FAİZ KARARI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizinin yüzde 8,5 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermişti.

TCMB’den yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulu’nun politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

PPK şubat ayında sürpriz sayılacak bir şekilde 50 baz puanlık indirim kararı almasının ardından mart ve nisan toplantılarında da faize dokunmamıştı. PPK kasım ayındaki 150 baz puanlık indirimin ardından aralık ve ocak toplantılarını da pas geçmişti. 2022 Ağustos-Kasım döneminde toplamda 500 baz puanlık faiz indirimine gitmişti.

Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararıyla ilgili ise henüz beklenti anketi sonuçları yayınlanmadı. Sonuçlar yayınlandığında sizlerle paylaşacağız.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu