Yaşam

Ölüm tehditleri alan başkan askeri kışlaya taşındı

Meksika’nın ABD sınırında bulunan ve suç çetelerinin çatışma alanı haline gelen Tijuana kentinin Belediye Başkanı Montserrat Caballero Ramirez, ölüm tehditlerinin artması ve korumalarına yönelik silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından askeri üsse taşındı.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, 40 yaşındaki Ramirez’in, Ulusal Muhafızların talebiyle 15 gündür kentin yakınlarındaki bir askeri üste yaşadığını duyurdu.

Ramirez’in burada süresiz bir şekilde kalacağını dile getiren Obrador, “15 gündür koruma altında, çünkü tehditler aldı ve korunması gerektiğine karar verildi. Kendisiyle görüştük ve ona yardım etmek ve onu korumak için bir anlaşmaya vardık, bunları yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Obrador, Eyalet Valisi Marina del Pillar ve Tijuana Senatörü Jaime Bonilla Valdez’in de tehdit edildiğini söyledi.

Ramirez ise Tijuana Belediyesinin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaşadıklarım kesinlikle kolay değildi. Bir oğlum, ailem ve şehrime verdiğim bir söz var.” ifadesini kullandı.

Meksika’nın kuzeydoğusunda yer alan ve ABD’nin California eyaletine sınır olan Tijuana, son dönemde ülkenin büyük suç çetelerinin çatışma alanı haline geldi.

Belediye başkanlığına 2021’de seçilmesinin ardından şehirdeki organize suçlara karşı sert bir duruş sergileyen Ramirez, son olarak 1721 silahın ele geçirildiğini ve şiddet eylemlerine karışan 785 kişinin yakalandığını açıklamıştı.

Ramirez’in korumaları, 19 Mayıs’ta kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğramış, korumalar yara almamış ancak bu olay Ramirez’e bir uyarı olarak yorumlanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu