Polikistik Over Sendromu nedir? – Sağlık Haberleri

Polikistik Over Sendromu nedir?


Opr. Dr. Almalı, Polikistik Over Sendromunun bir nevi yumurtalık tembelliği olarak da isimlendirilebilecek üreme çağındaki kadınlarda adet dönemlerinde gecikme, tüylenme ve ultrason görüntülemesinde küçük ve çok sayıda kistle seyreden, sık görülen endokrin bozukluk olduğunu kaydetti.

Adet gecikmesi ve tüylenme şikayetlerinin, Polikistik Over Sendromunun habercileri olduğunu hatırlatan Opr. Dr. Almalı, şöyle devam etti:
“Fenotipik (dış görünüş) özellikleri bilindiğinde, bu hastalığı tanımlamak daha kolaydır. Genel olarak kilolu veya kilo almaya meyil, yüz bölgesinde veya göbek hizasında tüylenme olmakla birlikte, ek olarak insülin direnci de eşlik edebilir. Özellikle bu durumlarda endokrinoloji bölümüyle de koordineli çalışmamız gerekebilir. Toplumdaki genel kanının aksine sendrom, infertilite (kısırlık) yapmaz, ancak gebe kalmakta zorluk yaşanılabilir.”

Yaşam tarzında değişiklik yapılmalı

Polikistik Over Sendromu için en yararlı tedavi tekniğinin yaşam tarzı değişikliği olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Almalı şu tavsiyelerde bulundu, “Günde en az yarım saatlik yürüyüş ve fazla kiloların verilmesi bile tedavi edici olmaktadır. Bu sendroma sık sık insülin direnci de eşlik ettiği için özellikle karbonhidrattan uzak durulmalı, sebze ve protein ağırlıklı beslenilmelidir. Adet düzensizliği ve tüylenme şikayeti yaşayan kadınların en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmaları doğru olacaktır”


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir