Sadece Sigara İçtiği İçin Yıllarca Mahkum Edilen Adamın Akıllara Durgunluk Veren Hikayesi

Günümüzde sıradan bir bitki haline gelmiş olsa da, ilk keşfedildiği dönemde tütün oldukça gizemli bir bitkiydi. Etkileri bilinmediğinden ve o …

25.11.2022
Sadece Sigara İçtiği İçin Yıllarca Mahkum Edilen Adamın Akıllara Durgunluk Veren Hikayesi

Günümüzde sıradan bir bitki haline gelmiş olsa da, ilk keşfedildiği dönemde tütün oldukça gizemli bir bitkiydi. Etkileri bilinmediğinden ve o döneme göre sıra dışı olan bu bitki, Columbus mürettebatındaki Rodrigo de Jerez’in başına ise büyük işler açacaktı. Devamı için…👇

Sigaranın ilk defa MÖ 5000’de Yerli Amerikalılar tarafından içildiği biliniyor.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 0 8mDS1gmC

Sigara o dönemlerde dini törenlerden önce kişinin zihnini arındırmak için kullanıldığı için birçok kültürde değerli bir öneme sahipti. Dünyanın farklı bölgelerinden farklı kültürler, topraklarında büyüyen bitkileri tüketiyordu. Örneğin, Hindistan veya Sahraaltı Afrika gibi doğu kültürleri, kendi bölgelerinde yetişen bir çeşit bitkiyi kullanıyordu. Yerli Amerikalılar da o bölgede tütün büyüdüğü için tütün içiyordu.

Pek çok farklı kültürde, rahipler veya dini liderler, zihinlerinin dünyadan kopmasını ve ilahi ruhlarla bağlantı kurmasını sağlamak için sigara içiyordu.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 1 QRCSsZB5

Kaşifler içilebilir bitkileri öğrenene ve bunları Avrupa’ya getirene kadar, yaklaşık olarak 15. yüzyılın sonlarına doğru, Avrupa’da sigara içilmiyordu.

Sigarayı Avrupa’ya getiren ilk kişi, aslında Christopher Columbus’un Amerika’ya odaklanan keşif ekibinin bir parçası olan Rodrigo de Jerez’di.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 2 GMCOf8ZE

1492’de Amerikan topraklarına vardıklarında, barışçıl görünen bir Kızılderili kabilesi onlara yaklaştı. Zarar vermek istemediklerini ve sadece araziyi keşfetmek için orada olduklarını göstermek için birbirlerine hediyeler verdiler. Kaşifler onlara giysi, yiyecek ve diğer ihtiyaçları verirken, kabile onlara tütün verdi.

Kolomb ve ekibi, Amerikan Yerlileri onlara bu bitkilerin zevk veren bir madde olduğunu söyleseler de, şifalı bitkilerin ne işe yaradığını bilmiyorlardı.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 3 INP8ymg6

Bu nedenle bitkileri almaya ve uzmanlar tarafından analiz edilmek üzere Avrupa’ya götürmeye karar verdiler. Jerez gibi mürettebattan bazıları, Yerli Amerikalıların tütünle ne yaptıklarına dikkatle izlemişti.

Avrupa’ya geri dönerlerken Jerez, sigaranın nasıl bir şey olduğunu görmek için tütünün bir kısmını denemeye karar verdi.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 4 UKPghMK1

static.abc.es

Kabile üyesinin anlattığına göre, tütün içmenin sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardı.

Mürettebat İspanya’nın Sevilla kentindeki Ayamonte limanına ulaştığında, Jerez toplum içinde sigara içmeye karar verdi.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 5 92FbHBA3

Halk, bir adamın ağzından ve burnundan duman üflediğini görünce, bunun insan suretinde reenkarne olmuş şeytan olduğunu düşündü. Bu, İspanyol Engizisyonu (1478–1834) sırasında yaşandığı için yetkililer soruşturulması için Jerez’i tutukladı. Jerez, yetkililere dumanın Amerika’dan getirilen tütün bitkisi sayesinde üretildiğini gösterdi ancak bu onu kurtarmaya yetmedi.

O zamanlar İspanya Katolik hükümdarlar tarafından yönetildiği için, onu serbest bırakmanın Engizisyon için kötü bir imaj yaratacağı düşünüldü.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 6 W7LfCSjy

Bu nedenle, insanlar onu unutsun diye Jerez’i 10 yıl cezasına mahkum etti ancak bunu yapmaları, halkın Jerez’in sigara içmesi sebebiyle şeytani bir figür olarak görüldüğünü ve bunun için de öldürüldüğünü düşünmelerine neden oldu. Monarşi, tütün bitkisinin masum olmayan bir şey olduğunun da altını çizdi.

16. yüzyılın başında ise kolonistler Amerika’ya yerleşirken tütün ticareti başladı ve yavaş yavaş sigara Avrupa’da popüler hale geldi.

sadece sigara ictigi icin yillarca mahkum edilen adamin akillara durgunluk veren hikayesi 7 NrIyyWqg

Tütünün iyileştirme özelliği olan saf bir bitki olarak görülmesine rağmen, 20. yüzyıla kadar tıpta kullanılmamıştır. Ayrıca 19. yüzyılın sonlarına kadar sigara da icat edilmedi. O zamana kadar insanlar pahalı bir pipodan sigara içiyordu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

magazin haberleri