Sağlık

Sağlıklı hamilelik için dikkat edilmesi gerekenler

-Hamilelik döneminde karında kaşıntılar meydana gelebilir. Bunun nedeni karnınız büyüdükçe karın derisinin gerilmesidir. Bazı kadınlarda el ve ayaklarda da kaşıntılar oluşabilir. Tüm bunlar normal olmakla birlikte kaşıntıların aşırı duruma gelmesi ve vücudun her tarafında olması bir karaciğer hastalığının belirtisi olabileceğinden, hemen hekimunuza danışmalısınız.

-Hamilelik hormonları metabolik hızınızı artırarak eskiden sizi rahatsız etmeyen ısı düzeylerinden dahi rahatsızlık duyulmasına, sıcak basmalarına ve terlemeye neden olabilir. Bu durumda daha ince ve hafif giyinmeye gayret etmeli ve bolca su tüketilmelidir.

-Doktor kontrolleri mutlaka aksatılmamalı. Her kontrol hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır.

-Hamilelik döneminde de egzersiz yapılabilir. Riskli bir gebelik yaşanmıyorsa egzersiz yapmak faydalıdır. Özellikle yüzme iyi bir seçenek olacaktır.

-Fazla kafein tüketiminden uzak durulmalıdır. Hamilelikte fazla kafein, hamilelikte görülen uyku bozuklukları,sık idrara çıkma, baş ağrısı, susuz kalma gibi…şikayetlerin artmasına neden olabilir. Ayrıca yine erken doğum, düşük doğum ağırlığı, düşük gibi..problemlara nedeniyet verebilir.

-Anne adayının kilosu ne fazla ne de az olmalı. Fazla kiloda, aşırı zayıflıkta hamilelikte problemların oluşmasına neden olabilir.

-Hamilelikten önce anne adayında hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığı olunmasa bile hamileliğin 20’inci haftasından sonra oluşabilir. Bu durum hem anne hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. Hamilelik döneminde yoğun baş ağrısı, kısa zamanda hızlı kilo alımı, bulanık görme gibi…şikayetler mevcut olursa hemen hekima gidilmelidir.

-Hamilelik döneminde ilaç almadan önce mutlaka hekima danışılmalıdır.


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://hdfilmkeyfi.net/