Yaşam

Şair Cengiz Numanoğlu Bursa’da son yolculuğuna uğurlandı

Şair Cengiz Numanoğlu, 82 yaşında hayatını kaybetti. Numanoğlu, Bursa Fatih Sultan Mehmet Camisi’nden ikindi ezanına müteakip son yolculuğuna uğurlandı.

lMdYk 1685490052 8063

Cenaze namazına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçmiş dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eski milletvekilleri, ailesi ve çok sayıda seveni katıldı. Cengiz Numanoğlu’nun vasiyeti üzerine cenaze namazını eski Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay kıldırdı. Namazın ardından şairin naaşı Hamitler Mezarlığında defnedildi.

CENGİZ NUMANOĞLU KİMDİR?

Cengiz Numanoğlu, Antalya’nın Serik ilçesinde 1941’de dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Akseki’de, liseyi Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nde tamamlayan Numanoğlu, 1962 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirerek ordu saflarına katıldı. 1982’de kendi isteğiyle kıdemli binbaşı rütbesinden emekliye ayrıldı.

Bir taraftan da müzikle yakından ilgilenen Numanoğlu, harp okulu yıllarından itibaren, uzun seneler sahnelerde trompet çalarak, caz ve dans müziği icra etti. Birçok güfte ve besteye imza atan Numanoğlu’nun eserleri bazı ünlü sanatçılar tarafından seslendirildi. Bir 45’lik plağı da bulunan Numanoğlu, 1993’te hacca gittikten sonra kendini tamamen şiir kitaplarına verdi. Numanoğlu, aralarında ‘Şuur’, “‘Beytullah’ta Ben’, ‘Daha Kur’an Ne Desin?’, ‘Kur’an’ı Kerim’e Sor Da Söylesin’ ve ‘Kur’an Olmasaydı Ne Yapardım Ben’ ve ‘Kur’an Şiirleri’nin arasında bulunduğu birçok kitap kaleme aldı. Şair aynı zamanda 1988-1993 yıllarında TRT 1’de her hafta yayınlanan “İnanç Dünyası” programında kendi şiirlerini seslendirdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu