Yaşam

Şehir içi ve deniz yolu taşımacılığı yapan esnafa müjde! Ücretsiz seyahate yüzde 70 artış geliyor

DHA

Yaşlı ve engelli vatandaşların toplu taşıtlardan ücretsiz yararlanması için taşımacı esnafına verilen destek arıtıldı.

Desteklerdeki artış 1 Temmuz 2023 itibaren geçerli olacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Beşiktaş Etiler’de esnaf ziyaretinden sonra, engelliler ve yaşlılar için ücretsiz seyahat imkanı hakkında açıklama yaptı.

Bakan Yanık, gelir desteği ödemelerinin 1 Temmuz 2023 itibaren geçerli olacağını belirterek “Şehir içi özel deniz yolu ulaşım aracı için yaptığımız ödeme 2 bin 250 liradan, 3 bin 275 liraya çıktı. Aslında yüzde 70 artış daha yapmış olacağız.” dedi.

Bakan Yanık, Resmi Gazete’de yayınlanan gelir desteği ödemesine ilişkin açıklama yaparken, şu bilgileri verdi:

“Destek artışı; ücretsiz seyahat imkanına sahip, engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın yolculukları için yapılacak”

aile ve sosyal hizmetler bakan derya yank yzde 70 art daha yapm e2355908

“Güncelleme yapılacak”

Aslında 2022 içerisinde arttırmıştık. Ancak tekrar bir güncelleme yapmak ihtiyacı doğdu. Ve sizin de ifade ettiğiniz gibi 24 Mayıs 2023 Çarşamba itibariyle bugün itibariyle Resmi Gazete’de ücretsiz seyahat kapsamında yapılacak gelir desteği ödemesine ilişkin değişiklik yayınlanmış oldu.

Ulaşım için yapılan artışlar

Buna göre değerli arkadaşlar şehir içi özel deniz yolu ulaşım aracı için yaptığımız ödeme 2 bin 250 liradan, 3 bin 275 liraya Ankara ve İstanbul’da şehir içi toplu taşıma, büyükşehirler özelinde şehir içi toplu taşıma aracı için yaptığımız 2 bin 992 lira, 4 bin 500 liraya. Diğer büyük şehirlerde şehir içi toplu taşıma aracı için yaptığımız 2 bin 250 liradan 3 bin 375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma aracı için yaptığımız bin 800 liralık ödeme 2 bin 700 liraya yükseltilmiş oldu.

“Artış yüzde 70 oldu”

Dolayısıyla bu gelir desteği ödemeleri 1 Temmuz 2023 itibaren geçerli olacak. Aslında yüzde 70 artış daha yapmış olacağız. Bugüne kadar engellilerimiz, yaşlılarımız için toplu taşıma araçlarına yaptığımız 2015 yılından bu yana ücretsiz seyahat uygulaması biliyorsunuz günlükte. Yaptığımız toplam ödeme 1 milyar 662 milyon lira. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte de engelli vatandaşlarımızın, yaşlı vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma imkanlarından yararlanabilmeleri ücretsiz bir biçimde yararlanabilmeleri için bir de bir taraftan gayet tabii ki bu toplu taşıma hizmeti gerçekleştiren toplu taşıma firmalarına ya da şahıslara desteklerimizi belediyelerimiz de dahil olmak üzere sürdüreceğiz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://hdfilmkeyfi.net/