Magazin

Şehir içi ve deniz yolu taşımacılığı yapan esnafa müjde! Ücretsiz seyahate yüzde 70 artış geliyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bedava seyahat kapsamında yapılacak gelir desteği ödemesine ilişkin değişikliği açıkladı. Desteklerdeki artış 1 Temmuz 2023 itibaren geçerli olacak.

DHA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Beşiktaş Etiler’de esnaf ziyaretinden sonra, engelliler ve
yaşlılar için bedava seyahat imkanı hakkında açıklama yaptı.

Bakan Yanık, yaptığı açıklamalara paralel olarak, gelir
desteği ödemelerinin 1 Temmuz 2023 itibaren geçerli olacağını belirterek “Şehir içi özel deniz yolu ulaşım aracı için yaptığımız
ödeme 2 bin 250 liradan, 3 bin 275 liraya çıktı. Aslında yüzde 70 artış
daha yapmış olacağız.”
dedi.

Bakan Yanık, Resmi Gazete’de yayınlanan gelir desteği ödemesine ilişkin açıklama yaparken, şu bilgileri verdi:

“Destek artışı; bedava seyahat imkanına sahip, engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın yolculukları için yapılacak”

Özellikle şehir içi toplu taşıma ve deniz yolu taşımacılığı yapan esnafımıza bir müjde olacak. Biliyorsunuz engelliler, yaşlılar, bedava seyahat imkanına sahip ve engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın bedava seyahat yaptıklarında onların seyahat ücretlerini aslında devlet olarak biz ödüyoruz. Dolayısıyla bununla alakalı şehir içi toplu taşıma faaliyeti gösteren belediyelerimiz de dahil olmak üzere, özellikle diğer özel sektör taşımacılığı bu anlamda ücretlerin arttırılmasıyla alakalı bir talepleri vardı.

aile ve sosyal hizmetler bakan derya yank yzde 70 art daha yapm e2355908

“Güncelleme yapılacak”

Aslında 2022 içerisinde arttırmıştık. Ancak tekrar bir güncelleme yapmak ihtiyacı doğdu. Ve sizin de ifade ettiğiniz gibi 24 Mayıs 2023 Çarşamba itibariyle bugün itibariyle Resmi Gazete’de bedava seyahat kapsamında yapılacak gelir desteği ödemesine ilişkin değişiklik yayınlanmış oldu.

Ulaşım için yapılan artışlar

Buna göre değerli arkadaşlar şehir içi özel deniz yolu ulaşım aracı için yaptığımız ödeme 2 bin 250 liradan, 3 bin 275 liraya Ankara ve İstanbul’da şehir içi toplu taşıma, büyükşehirler özelinde şehir içi toplu taşıma aracı için yaptığımız 2 bin 992 lira, 4 bin 500 liraya. Diğer büyük şehirlerde şehir içi toplu taşıma aracı için yaptığımız 2 bin 250 liradan 3 bin 375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma aracı için yaptığımız bin 800 liralık ödeme 2 bin 700 liraya yükseltilmiş oldu.

“Artış yüzde 70 oldu”

Dolayısıyla bu gelir desteği ödemeleri 1 Temmuz 2023 itibaren geçerli olacak. Aslında yüzde 70 artış daha yapmış olacağız. Bugüne kadar engellilerimiz, yaşlılarımız için toplu taşıma araçlarına yaptığımız 2015 yılından bu yana bedava seyahat uygulaması biliyorsunuz günlükte. Yaptığımız toplam ödeme 1 milyar 662 milyon lira. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte de engelli vatandaşlarımızın, yaşlı vatandaşlarımızın şehir içi toplu taşıma imkanlarından yararlanabilmeleri bedava bir biçimde yararlanabilmeleri için bir de bir taraftan gayet tabii ki bu toplu taşıma hizmeti gerçekleştiren toplu taşıma firmalarına veya şahıslara desteklerimizi belediyelerimiz de dahil olmak üzere sürdüreceğiz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu