Yaşam

Sivas’ta ayakkabı boyacısının resim yeteneği

İHA

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde yaşayan ve ayakkabı boyacılığı yapan Murat Ünser, resim yeteneğiyle kendisine hayran bırakıyor.

Geçimini ayakkabı boyacılığı yaparak sağlayan gizli yetenek Ünser, ilkokulda başlayan resim merakını gün geçtikçe ilerletti.

İşinden arta kalan zamanlarında fırça ve paletini eline alarak aklından geçenleri kağıtlara ve tuvallere döküyor.

Hobi olarak yaklaşık 20 dakikada yaptığı resimleri görenler ise hayret ediyor.

“Boyacılık güzel meslek”

Murat Ünser, resim yapmak için yeri ve zamanı olmadığı için resimlerini yaklaşık 20 dakika gibi bir sürede tamamladığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

Bu resim ilgim benim ilkokulda başladı. O zaman bir merak vardı bende. Rıfat İnciroğlu isminde bir öğretmenimiz vardı. Ortaokulda, lisede resimlerim panoya asılırdı. Ondan sonra bayağı bir uzun süre yaklaşık 20 sene bu işi bıraktım. Buradaki yapmış olduğum resimleri 15-20 dakikada yapıyorum. Yerim de yok, zamanım da yok. Böyle imkanım olmadan, boya ve malzemelerim kalitesiz fakat kendi kafamdan geçen şeyler yapıyorum. Ayakkabı boyacılığı mesleğini ilkokuldayken yapıyordum, daha sonradan sandığımı sattım. Şu anki sandığımı bir arkadaş satıyordu, biraz ucuz buldum ve aldım. Boyacılık mesleği güzel bir meslek.

“Yaptığım resimlerle gurur duymuyorum”

Ünser, daha iyi ressamların olduğunu bildiği için yaptığı resimlerle gurur duyamadığını ifade ederek, şunları söyledi:

Resim yapmamdan benim babam veya evdekiler rahatsız oluyorlar. Evde tiner kokusu oluyor. Kokusuz tinerler de var ancak onu da biz bulamıyoruz. O yüzden malzeme eksikliği de oluyor. Yaptığım şeylerle gurur duyamıyorum çünkü daha üstün ressamlar var. Allah rahmet eylesin Seyfettin Soysal ağabeyimiz vardı. Hemen hemen dünyaca ünlü bir ressamdı. Şimdi biz onun eline su dökemeyiz tabii. Öyle bir ressamlar varken biz kendimizi böyle yaptığımız resimler ile ortaya çıkaramayız. Resimlerimi beğenenler var. Ben beğenmiyorum çünkü bunlar 15-20 dakikada yapılan resimler. Tabii daha orijinal boyalarla, daha kaliteli malzemelerle yapılırsa daha çok güzel şeyler ortaya çıkar. Eğitim de görmedim, sadece kendi tecrübelerime dayalı olarak aklımdan geçen bazı şeyleri yapıyorum. Bakarak yaptığım resimler daha orijinal çıkıyor. Fotokopi çekmeyi de sevmiyorum. Resim benim hobim. Kendi kendimi mutlu ediyorum.

sivasta ayakkabi boyacisinin resim yetenegi 8f735284
sivasta ayakkabi boyacisinin resim yetenegi 8f733419
sivasta ayakkabi boyacisinin resim yetenegi 8f73d143
sivasta ayakkabi boyacisinin resim yetenegi 8f73a121
sivasta ayakkabi boyacisinin resim yetenegi 8f73c486
sivasta ayakkabi boyacisinin resim yetenegi 8f73d573

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu