Magazin

Tina Turner, 1984’te Geri Dönüşünün Zirvesi Üzerine Billboard ile Konuştu – Billboard

Tina Turner ile Şubat 1984’te, Al Green’in “Let’s Stay Together” uyarlaması Billboard Hot 100’de ilk 40’a girerken röportaj yapma şansına sahip oldum. Röportaj 25 Şubat 1984 tarihli sayısında “” başlığıyla yayınlandı. Tina Turner İlk 40’a Geri Döndü.

Turner’ın o hafta 38. sıradan 34. sıraya yükselen “Let’s Stay Together” yeniden yapımı, 1973’ün sonlarında Ike & Tina’nın “Nutbush City Limits”inden bu yana ilk 40’a giren ilk hitiydi. 40 günlük İngiliz turu. Yani, zaten iyi gidiyordu.

Ama geri dönüşünün ne kadar büyük olacağını hayal bile edemezdi. 26 Şubat 1985’te, konuşmamızdan neredeyse tam bir yıl sonra, “What’s Love Got to Do With It” ile yılın rekoru da dahil olmak üzere üç Grammy kazandı.

Turner, iyileşen servetini, o zamanlar en çok Olivia Newton-John’un kariyerine rehberlik etmesiyle tanınan Roger Davies ile yönetim için imza atmak da dahil olmak üzere, kariyerinde yaptığı değişikliklere borçluydu. Beyaz olmayan bir kadın ve belirli bir yaştaki bir kadın için alışılmadık bir durum olan rock’n’roll’a odaklanmaya karar vermişti (o sırada Turner 45 yaşındaydı).

“Grubumu değiştirdim ve birçok şarkıyı değiştirdim” dedi. “Yüksek enerjili Vegas tipi bir şov yapıyordum çünkü birçok kulüpte çalışıyordum. Bunu değiştirdim ve daha çok rock’n’roll yaptım. Pek çok rock’n’roll kulübüne girdim ve sonuç olarak seyircim gittikçe gençleşiyor.”

Turner ayrıca rock hayranları tarafından yeniden keşfedilmesini The Rolling Stones ve Rod Stewart ile yakın zamanda yaptığı eşleşmelere bağladı. Turner, The Stones’un 1981 turnesi sırasında Mick Jagger ile düet yaptı ve ayrıca dünya çapında uydu aracılığıyla yayınlanan bir 1982 konserinde Stewart ile birlikte yer aldı.

Turner’ın geri dönüş kapısı bir R&B klasiğinin yeniden yapımıyla açılmış olsa da, kalbi rock’n’roll’daydı.

“Sahne performansım temelde rock’n’roll’dur” dedi. “Bununla daha rahatım; enerji iyi ve kelimeleri seviyorum. Şu anda gerçekten R&B yapmak istemiyorum. Geri dönmeyeceğimi söyleyemem çünkü orası benim köklerim. Sadece yüksek tempolu şeyler söylemeyi seviyorum. Şimdi çok iyimserim.”

“Let’s Stay Together”, Turner’ın Ike & Tina Turner’ın çığır açan hiti “A Fool in Love”a kadar yaklaşık 24 yıl geriye giden kariyerinin yalnızca yedinci en iyi 40 hiti oldu.

Turner, pop radyonun yıllar içinde kayıtlarını ekleme konusundaki isteksizliği sorulduğunda, “Irkçılık hakkında konuşmaktan nefret ediyorum ama bunun bununla çok ilgisi var. Kariyerime başladığımda, geçiş yapmadan önce R&B’ye basmanız gerekiyordu. Hala çok fazla olduğunu anlıyorum. Yabancı ülkelerde müziğe etiket, renk koymuyorlar. Sadece programlıyorlar.”

Turner, kayıt sahnesinden beş yıl uzak kaldıktan sonra sorunsuz bir şekilde yeniden giriş yapması hakkında şunları söyledi: “Sürekli olarak kaybeden kayıtlar çıkarıyormuşum gibi değildi. Sadece iyi performanslar sergilemek ve izleyicilerimi elde tutmak için çalıştım, bu yüzden bazı materyallerle çıktığımda hepsi bunun için oradaydı.

Ve “Let’s Stay Together”ın 24 yıllık kariyerinde ilk 40’a giren yedinci hiti olmasıyla ilgili istatistik? Turner, 1985’in sonuna kadar “Aşkın Ne Yapmalı”dan “It’s Only Love”a (Bryan Adams’la) kadar sonraki yedi en iyi 40 hitini toplayacaktı.

Turner’ın Şubat 1984’te bahsettiği “iyimser” duygular tamamen haklıydı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://hdfilmkeyfi.net/