Magazin

Tina Turner, ‘We Are the World’ Bekarından Ölen 10. Şarkıcı – Billboard

Tina Turner 50 yıllık kariyerinde o kadar çok şey başardı ki, çarşamba günü 83 yaşında ölümünün ardından all-star hayır kurumu single’ı “We Are the World”deki varlığı pek ilgi görmedi. 28 Ocak 1985’te Hollywood’daki A&M Stüdyolarında kaydedilen o yüksek profilli single’da – o yılki Amerikan Müzik Ödülleri’nden hemen sonra.

Turner, USA for Africa (United Support of Artists for Africa’nın kısaltması) olarak adlandırılan 44 şarkıcıdan (21 öne çıkan vokalist ve koroda 23 ek sanatçı) oluşan bir kolektif tarafından kayıtta duyulan ilk kadın ses dinleyicisiydi. Şarkı, Nisan ve Mayıs 1985’te Billboard Hot 100 listesinde dört hafta zirveye ulaştı. Şubat 1986’da, Turner’ın “Aşkın Ne Yapması Gerekir? ”

Turner’ın ölümüyle, “We Are the World”ün arkasındaki ana itici güç olan müzisyen ve aktivist Harry Belafonte’nin ölümünden sadece bir ay sonra, olaydaki 10 şarkıcı vefat etti. İlk ölen 2002’de Waylon Jennings, ardından 2004’te Ray Charles ve 2006’da The Pointer Sisters’ın June Pointer’ı oldu.

Şarkıyı Lionel Richie ile birlikte yazan ve kayıtta yer alan Michael Jackson 2009’da öldü, ardından 2017’de Al Jarreau, 2019’da James Ingram ve 2020’de Kenny Rogers geldi. Rogers, 1980’lerin parlak döneminde Ken Kragen tarafından yönetiliyordu. Belafonte’nin vizyonu hayata geçirmek için görevlendirdiği kişi. Kragen 2021’de öldü.

The Pointer Sisters’tan Anita Pointer, Aralık 2022’de öldü, ardından 25 Nisan’da Belafonte ve şimdi de Turner öldü.

Jackson ve Richie, şarkıyı birlikte yazdıkları için yılın şarkısı dalında Grammy kazandı, ancak kayıttaki sanatçıların hiçbiri Grammy ödülüne layık görülmedi. Kayıt Akademisi, yılın kaydı ödülünü vermeyi seçti ve bir başka kayıt kazandı – bir ikili veya vokalli grup tarafından en iyi pop performansı – yalnızca single’ın yapımcısı Quincy Jones’a. Jones, kısa formda en iyi müzik videosunu kazanan “We Are the World – The Video Event”in video yapımcısı olarak gecede üçüncü bir Grammy kazandı. (Video yönetmeni Tom Trbovich de bu kategoride kazandı).

Diğer katılımcıların çoğu gibi Jones ve Richie, hala yaşıyor. Kayıttaki diğer şarkıcılar şunları içeriyordu: Stevie Wonder, Paul Simon, Billy Joel, Diana Ross, Dionne Warwick, Willie Nelson, Bruce Springsteen, Kenny Loggins, Steve Perry, Cyndi Lauper, Kim Carnes, Bob Dylan, Lindsey Buckingham, Sheila E. , Jeffrey Osborne, Smokey Robinson, The Pointer Sisters’tan Ruth Pointer ve Daryl Hall ve John Oates.

Ayrıca: Huey Lewis ve grubu The News’in eski veya şimdiki beş üyesi; Eylül 1984’te ilk MTV Video Müzik Ödülleri’nin sunuculuğunu yapan Dan Aykroyd ve Bette Midler; Bu Amerikan tepkisine ilham veren 1984 Birleşik Krallık yardım single’ı “Do They Know It’s Christmas?”ın arkasındaki itici güç Bob Geldof; ve Jackson’ın beş kardeşi – ama ondan ayrılan Janet değil Kontrol gelecek yıl.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

https://hdfilmkeyfi.net/