Magazin

Toplu taşımada bedava seyahat desteği


Engelli ve yaşlı vatandaşların seyahat edebilmelerini kolaylaştırmak için uygulamaya konulan bedava seyahat desteğinin esasları yenilendi. Toplu taşıma hizmeti işletmecilerine yapılan gelir desteği ödemeleri yüzde 50 artırıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bedava seyahat kapsamında yapılacak gelir desteği ödemesi yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Engelli ve yaşlı vatandaşlar şehir içi seyahatlerinde toplu taşımayı bedava kullanıyor. Bunun karşılığında işletmecilere bakanlık eliyle destek ödemesi yapılıyor. 2015’ten bu yana, 1 milyar 662 milyon liralık gelir desteği ödemesi yapıldığı hatırlatıldı…

Yapılan yönetmelik değişikliği ile şehir içi toplu taşıma hizmeti veren araçların işletmecilerine yapılan gelir desteği ödemeleri 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 50 artırılacak. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen 2 bin 992 liralık meblağ 4 bin 500 liraya yükseltilecek. Diğer büyükşehir belediyelerinde ise bu rakam 3 bin 375 lira olacak.

Ücretsiz seyahat desteği uygulaması kapsamında, engelli ve yaşlı bireylerin şehir içinde kara yolu, deniz yolu, demir yolu, özel halk otobüsleri ve deniz ulaşım araçlarından bedava yararlanmaları sağlanıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu