Yaşam

Türk balı ihracatçısına 4 ayda 13,5 milyon dolar kazandırdı

AA

Arıcılık zorlu yolculuklarla yıl boyu süren bir üretim alanı. Balın kalitesini artırmak için gezici olarak da faaliyet yürüten arıcıların bu çalışmaları ihracatın artışına etki ediyor.

Türkiye’den ocak-nisan döneminde yapılan 4 bin 142 ton bal ihracatından bal ihracatı 13 milyon 468 bin dolara ulaştı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yılın ilk dört ayında 4 bin 142 ton bal ihracatından 13 milyon 468 bin 114 dolar gelir sağlandığını belirterek, şöyle konuştu:

ABD, Almanya ve İsrail bu dönem en fazla dış satım yapılan 3 ülke oldu. ABD’ye 5 milyon 256 bin 178 dolarlık, Almanya’ya 2 milyon 110 bin 292 dolarlık, İsrail’e de 1 milyon 803 bin 82 dolarlık bal ihraç edildi.

Giderek daha çok ülkeye bal ihracatı gerçekleştiriliyor

Bal ihracatında ülke çeşitliliğine de dikkati çeken Gürdoğan, geçen yılın aynı döneminden farklı Suudi Arabistan, İrlanda, Hırvatistan, Romanya, Venezuela, Çin Halk Cumhuriyeti ve Kamerun’a da bu dönemde bal satıldığını aktardı.

yeni haber basligi f2bc0907

“Bal ihracatındaki iptallerin denetlenmesi talebi”

Gürdoğan, bal ihracatında geçen aylarda bir kısım firmalardan kaynaklı hatalar nedeniyle iptaller yaşandığına işaret ederek, şöyle konuştu:

Özellikle Avrupa ülkelerinde, önümüzdeki dönemde sipariş iptalleri yaşanmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çok sıkı denetim yaparak izlenebilirliğin sağlanması, markasız ve büyük ambalajlı ürünlerin ihracatına izin verilmemesi gerekmektedir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu