Magazin

Ukrayna’nın karşı saldırısı yeterli hızda değil

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı saldırısının durma noktasında olmadığını fakat yeteri kadar hızlı ilerlemediğini belirttti.

ABD: Ukrayna'nın karşı saldırısı yeterli hızda değil

AA

Ukrayna-Rusya savaşı 2. yılında tüm şiddetiyle devam ediyor.

Ukrayna’nın bu savaştaki en büyük destekçisi ise ABD.

Bu kapsamda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İstedikleri gibi ilerleyemiyorlar”

Bir gazetecinin “Ukrayna’nın Rusya’ya karşı saldırısının yavaş ilerlediğini düşünüyor musunuz?” sorusuna Kirby, “Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de sürecin istedikleri kadar hızlı ilerlemediğini söyledi. İstedikleri gibi ilerleyemiyorlar.” yanıtını verdi.

ABD’nin bu konuda pozisyon almayacağını belirten Kirby, “Ancak Ukrayna ilerleme kaydediyor. Bu bir duraklama değil.” yorumunu yaptı.

ABD: Ukrayna'nın karşı saldırısı yeterli hızda değil

Tüm ihtiyaçlarını sağlamaya devam edeceğiz

Kirby, Ukrayna’ya bugüne kadar talep edilen yardımları yaptıklarını ifade ederek Washington’ın Ukrayna’nın karşı saldırı için tüm ihtiyaçlarını sağlamaya devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 23 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Rusya’dan topraklarının yarısını geri aldığını belirtmiş, karşı saldırının ise henüz yeni başladığını ve birkaç ayda şekilleneceğini kaydetmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu