Magazin

Ülke Radyosu Kadın Sanatçıları Arka arkaya %1’den Az Dinliyor – Billboard

Yeni bir çalışma, ülke radyosunun uzun süredir genel olarak kadınların şarkılarını çalma konusunda isteksiz olduğu ve neredeyse hiçbir zaman iki kadın sanatçıyı arka arkaya çalmadığı inancını pekiştiriyor.

Çalışma, tarafından Jan Diehm ile ilgili puding Ve Jada Watsonbaşlıklı Ülke Radyosunda Lady-O Çalmayacaklar: Arka arkaya Çalmaların Cinsiyet, Irk ve Cinsel Yönelimlere Göre İncelenmesi. Büyük pazar bölgelerindeki 29 ülke radyo istasyonunun günlük kayıtlarından yararlanarak, 2022’nin her ayında 24 saatlik programlamayı analiz ederek, bu istasyonların dinleyicilerinin kadınların, beyaz olmayan sanatçıların arka arkaya şarkılarını ne sıklıkta duymayı bekleyebileceğini görmek için. ve LGBTQ+ sanatçıları. Çalışmaya dahil edilen ülke radyo istasyonları arasında KKGO (Los Angeles), WUSN (Chicago), KKBQ ve KILT (Houston), WKDF (Nashville) ve WMZQ (Washington, DC) yer aldı.

Çalışma, bu istasyonlarda, kadın ülke sanatçılarının şarkılarının ortalama% 0,5 oranında arka arkaya çalındığını buldu. SongData’nın gün bölümü programlamaya ilişkin bulgularıyla tutarlı olan verilerde, bu arka arkaya çalmaların çoğunluğu (%46,1) geceleri (gece yarısı ile sabah 6 arasında), %19’u ise akşam saatlerinde (akşam 19:00 ile akşam 19:00 arasında) gerçekleşti. gece yarısı) — dinleyici sayısının düşük olduğu zaman dilimleri. Çalışmanın girişinde, 7 Ocak 2022 sabah 8:35’te belirli (isimsiz) bir istasyon ayarlanmış olsaydı, art arda iki şarkıyı dinlemenin dokuz saatten fazla süreceğine dikkat çekilerek anekdot niteliğinde bir örnek veriliyor. kadın sanatçılardan

Raporda, “Bu istasyonu bugün gece yarısından 23:59’a kadar aralıksız dinlerseniz, erkeklerden 245 şarkıya kıyasla, kadınlardan arka arkaya yalnızca üç şarkı duyarsınız” diyor.

Watson, “Kadınların şarkılarının arka arkaya programlanmaması gerektiğini yıllardır duyduk – çalışmada da söylediğimiz gibi, bu en azından 1960’lardan beri endüstri retoriğinin bir parçası ve hatta programlama kılavuzlarına bile yazılmış.” anlatır Reklam panosu e-posta yoluyla. “Ama bu, anekdot şeklinde konuşulan konulardan biri ve şimdi bunun sadece doğru olduğunu değil, radyodaki kadınlar, BİPOK ve LGBTQ+ sanatçıları için ne kadar kasvetli olduğunu göstermek için bu çalışmamız var.”

Yeni rapor, Watson’ın Mart 2021 çalışması da dahil olmak üzere önceki çalışmasına dayanıyor: Country Müziğinde Redlining: Country Müzik Endüstrisinde Temsil (2000-2020)ve bu yılın başlarında yayınlanan güncellenmiş bir sürüm.

“Bir dinleyici olarak, bırakın arka arkaya kadın şarkıları bir yana, arabanızda 20 dakika geçirip bir kadının tek bir şarkısını bile duymadan gidebildiğinizde, taşra radyosundaki önyargıyı kapmak oldukça kolay.” anlatır Reklam panosu e-posta yoluyla. “Yani, en kötüsünü bekliyordum ama bundan çok daha kötüydü. Memleketimdeki istasyon San Antonio (KCYY-FM), parçanın girişinde kullandığımız istasyon — [and] Kadınları arka arkaya %0,99 oranında çalan bir istasyonu ‘daha iyi’ istasyonlardan biri olarak düşünmeye başladığınızda bunun kötü olduğunu anlıyorsunuz.”

Diehm, çalışmayı derlerken kendisinin ve Watson’ın istatistik profesörü getirdiğini de sözlerine ekledi. Sara Studt, temsil edilen istasyonların her biri için 1.000 “yazı-tura” simülasyonu yürüten. “Kadınlar için zaten düşük olan oyun oranını hesaba katarken bile, 29 istasyondan 17’si, oyunlar şansa bırakıldığında beklediğinizden daha az kadın şarkısını arka arkaya çaldı” diye devam ediyor. “İkna etmeye ihtiyacım olduğundan değil, ancak bunların kesinlikle programlama kararları olduğunu ve istasyonların kendi kendilerine konuşarak konuşamayacakları şeyler olmadığını daha da kanıtladı. Niteliksel öyküler ve niceliksel verilerden oluşan bu bir-iki yumruk iğneyi hareket ettirmeye yardımcı olabilir.

Üstelik arka arkaya çalınan kadın şarkılarının çoğu güncel single değil. “Altın katalog” şarkıları (birkaç yıllık şarkılar) kadınların arka arkaya çaldığı şarkıların %36,2’sini oluştururken, yinelemeler (istasyonun çalma listesinde zirveye ulaşmış ama hala istasyonun programlamasının bir parçası olan şarkılar) ) %43,7’dir. Bu arada, kadın sanatçıların güncel single’ları, kadınlar tarafından icra edilen şarkıların arka arkaya çalınan küçük yüzdesinin yalnızca %20,1’ini oluşturuyordu.

Kadınların güncel müziğinin ülke radyosunda yer almamasının etkisi, kadın sanatçıların kariyerlerinin diğer alanlarını da etkileyen zararlı bir sarmal yaratıyor. Çalışma, daha az kadının plak şirketlerine imza atmasına, daha az kadının büyük turlarda, festivallerde ve ödül töreni slotlarında performans fırsatları kazanmasına ve daha az kadının ödül adaylığı almasına yol açıyor.

Diehm, “Kadınların diğer kadınlara karşı zaten çok az sayıda slot için rekabet ettiği bir kültür yaratıyor” diyor. “Kadın sanatçıların yalnızca ‘altın şarkılarını’ çalmak aynı zamanda onları zamanda dondurduğunuz, büyümelerine veya gelişmelerine izin vermediğiniz anlamına gelir, çünkü Tanrı korusun, bir kadının güç kazanmasına veya elinde tutmasına izin verdik.”

Beyaz olmayan kadınların ve LGBTQ+ sanatçılarının şarkıları, ülke radyosunda daha da az çalındı ​​ve geçen yıl %1’den daha azını kazandı. Kadın sanatçıların şarkıları genel olarak geçen yılki yayınların %11’ini kazandı, bu düşük yüzdeli yayının %10,97’si beyaz kadınlara ve yalnızca %0,03’ü Siyahi ve çift ırklı kadınlara gitti. Çalışma ayrıca, 1958’den beri ülke radyo listelerinde yalnızca altı yalnız Siyah kadının ve bir Siyah kadın grubunun yer aldığını belirtiyor. Bu arada, LGBTQIA+ sanatçıları 2022’de yayınların yalnızca %0,13’ünü aldı.

“Yeni kadınlar, BİPOK ve LGBTQ+ sanatçıları için giriş çıtası yüksek. Ve sonra, radyonun her seferinde bir kadını desteklediği bu uygulamayla baş başa kaldık – ve beyaz kadınların desteklendiği süre kısalıyor, ”diyor Watson. Kabaca 2005’ten 2014’e kadar Carrie Underwood, Miranda Lambert ve Taylor Swift’in radyodan “sürekli” destek aldıklarını ve o dönemde kadınların 1 Numaralı şarkılarının %83’ünden ve 1 Numaralı şarkılarının %55’inden sorumlu olduklarını ekliyor. Toplamda son yirmi yılda kadınların 1 şarkısı.

Yukarıdaki kadın sanatçılar hala yayınlanıyor olsa da (ve Swift pop’a geçti), Watson, 2015’ten beri Kelsea Ballerini, Maren Morris, Carly Pearce ve Lainey Wilson gibi daha yeni kadın sanatçıların yalnızca “kısa süreli destek” aldıklarını belirtiyor ve ekliyor: “endüstri her seferinde yalnızca birinin başarılı olmasına izin veriyor… Bu, beyaz kadınlar için alanı sınırlayan ve listelerde zirveye ulaştığında müziklerini çöpe atan bir kültür. BİFOC kadınlarına ve LGBTQ+ sanatçılarına kapı bile açmıyorlar.”

Rapor aynı zamanda ülke radyosunda kadınların nasıl temsil edildiğini gösteren (özellikle Reklam panosuHot Country Songs listesi) 1958’de %6,5’ten 1999’da %33,1’lik bir zirveye yükseldi (listenin yalnızca radyo yayınına dayandığı bir zaman). Ancak takip eden on yıllarda, kadın sanatçıların şarkı listelerinde yer alma oranı 2015’te %11,4’e kadar düştü (aynı yıl, radyo danışmanı Keith Tepesi erkek egemen bir “salatada” kadın sanatçıları “domateslere” benzeten, artık kötü şöhretli yorumlarını yaptı). Çalışma, son yedi yılda kadın sanatçıların şarkı listelerinin yüzdesinin ortalama sadece %15 olduğunu belirtiyor.

Hot Country Songs tablosu artık sadece radyo yayınının ötesindeki verileri içeriyor olsa da, çalışma 2000’lerin başındaki sayıların, çalışmada arka arkaya yayın oranlarını hesaplamak için kullanılan Mediabase yayın verileriyle ilişkili olduğunu gösteriyor.

Watson, gelecekte ülke radyosu formatını incelemeye devam etmeyi planlıyor ancak aynı zamanda “dağıtım ekosistemi hakkında daha geniş düşünmek ve Spotify’ın öneri sistemiyle kullanıcı katılımını keşfetmek” ile de ilgileniyor. Ayrıca, “programlama için çok farklı bir stratejiye sahip olduğunu ve her türden yeni sanatçı için önemli bir fırlatma rampası olan bir format” olduğunu belirttiği Triple A formatını incelemeye başladı.

Watson, “Country müziği kalbime en yakın olan olabilir,” diye ekliyor, “ancak radyo programlarındaki ve diğer formatlardaki listelerdeki temsili incelemek, bu tür sistemlerinin zaman içinde nasıl geliştiğini ve daha büyük endüstri ekosisteminde nasıl birlikte çalıştığını anlamak için gerçekten önemli. Ülke, bu tür eşitsizliklerin olduğu tek format değil.”

Reklam panosu ülke istasyonlarına sahip bir dizi radyo zincirine yorum yapmak için ulaştı ve yanıt verdikçe hikayeyi güncelleyecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu