Kültür

Uluslararası Booker Ödülü ‘Zaman Sığınağı’nın yazarı Georgi Gospodinov’un

DUVAR- Edebiyat dünyasının saygın ödüllerinden biri kabul edilen Booker Uluslararası Ödülü’nü, nostaljinin tehlikeli cazibesini konu alan kara mizah romanı ‘Zaman Sığınağı’ (Time Shelter) ile Bulgar yazar Georgi Gospodinov kazandı.

Gospodinov’un kitabı, ‘Zaman Sığınağı’ adıyla Hasine Şen tarafından Türkçe’ye de çevrildi ve Metis Yayınları etiketiyle yayımlandı.

unnamed worm Zaman Sığınağı, Georgi
Gospodinov, Çeviri: Hasine
Şen, 296 syf., Metis
Yayınları, 2023

Georgi Gospodinov’un Angela Rodel tarafından çevrilen kitabı, International Booker ödülünü kazanan Bulgarca yazılmış ilk kitap oldu.

55 yaşındaki yazar, “nostaljinin silah haline getirilmesi” konulu kitabını yazmaya Donald Trump’ın seçildiği ve İngiltere’nin Brexit referandumunun yapıldığı 2016 yılında başladığını söyledi. “Endişenin havada olduğu bir zamandı” diyen yazar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişin canavarı hakkında bir roman yazmak istedim, çünkü şu anda popülist siyasetin bize geçmişin boş çekleriyle ödeme yaptığını görebiliyoruz.”

Gospodinov, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Sky Garden’da düzenlenen törene kitabın çevirmeni Angela Rodel ile katıldı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu