Yaşam

Van’da 100 haneli köyü 1 asırdır aynı aile yönetiyor

DHA

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan Bakletepe Mahallesi’nde 100 hane ve 572 nüfusu var.

Mahallesi’nin muhtarlığını ise yaklaşık 1 asırdır aynı aile yürütüyor.

24 yıldır mahallenin muhtarlığını yapan 52 yaşında Naci İşkol, dedesinin yaklaşık 20, 104 yaşında ölen babasının ise 54 yıl muhtarlık yaptığını söyledi.

İşkol, “Görevimi severek sürdürüyorum. Bir dahaki dönemde de mahalle sakinleri beni aday gösterirlerse yine onlara hizmet için bu görevi seve seve yaparım.” dedi.

İpekyolu ilçesinin Baklatepe Mahallesi’nin muhtarlık görevini yaklaşık 1 asırdır İşkol ailesi sürdürüyor.

3 kuşaktır muhtar

Ailenin 3’üncü kuşak muhtarı Naci işkol, muhtarlık mührünü 1999’da babasından aldı ve son yerel seçimlerde de yeniden muhtar seçildi.

24 yıldır muhtarlık yapan 5 çocuk babası İşkol, daha önce köy, 2012 ise kentin büyükşehir olmasıyla mahalle statüsü kazanan Baklatepe’ye hizmet ettiğini belirtti.

İşkol, tarihini tam bilmemekle birlikte dedesinin yaklaşık 20, 1945’te muhtar olan ve 104 yaşında hayatını kaybeden babasının da 54 yıl muhtarlık yaptığını söyledi.

bu mahallede muhtarlik 1 asirdir ayni ailede 1 1a886

“Görevin inceliklerini de babamdan öğrendim”

Severek yaptığı görevini sürdürmek istediğini, yaptığı çalışmalar sayesinde de 7’den 70’e herkes tarafından sevildiğini anlatan İşkol, şöyle konuştu:

Mahallemiz, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var. Babamın vefatından sonra 1999 yerel seçimlerinde muhtar seçildim. Babamın muhtarlığı döneminde bile yaşı nedeniyle işlerini ben takip ediyordum.

Görevin inceliklerini de ondan öğrendim. Ayrıca mahallede yaşayanlar akrabalara minnettarım. Resmi kurumlarla diyaloğum çok iyi. Mahallemizin her sokağına parke taşı döşedik, kendi imkanlarımızla cami yaptık, okulumuzu onardık ve sulama amaçlı gölet yaptık. Ayrıca çalışmalarımız devam ediyor.

Elimizden geldikçe hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarla aram çok iyi. Mahallemizde yaşayanların takdiridir, ama benden sonra da oğlumun bu görevi yapmasını isterim. Ben de mahallede yaşayan herkesin hizmetkarıyım.

bu mahallede muhtarlik 1 asirdir ayni ailede 2 1a887

“Aile olarak 100 yıldır muhtarlık yapıyoruz”

Mahallede yaşayanlarla akraba olduklarını belirten İşkol, şu ifadeleri kullandı:

Bazen kızıyordum ama karşı çıkmıyorlar. Aynı şekilde onlar da beni eleştirdiklerinde ben saygı duyuyorum. Birbirimize nazımız geçiyor.

Yani karşılıklı bir saygı, sevgi var. Aile olarak 100 yıldır muhtarlık yapıyoruz. Bundan sonraki seçimlerde ben muhtarlığı bıraksam da onların beni bırakacağını düşünmüyorum.

“6,5 yıldır bu mahallede imamlık yapıyorum”

Mahallenin imamı Abdulgaffar Çeşit ise muhtar Naci İşkol’dan memnun olduklarını belirterek şöyle dedi:

6,5 yıldır bu mahallede imamlık yapıyorum. Çok iyi bir muhtar. Güzel hizmetleri ve güzel diyaloglarından dolayı herkes tarafından seviliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu