Yaşam

Wagner lideri Prigojin: Rus yetkililerin suçları soruşturulsun

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’nın yanında savaşan Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin, Rusya’nın üst düzey savunma yetkililerinin suçları hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

‘SUÇ İŞLEYİP İŞLEMEDİKLERİ SORUŞTURULSUN’

Reuters’ın haberine göre, Prigojin, savcıların 24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde ve savaş sırasında üst düzey Rus savunma yetkililerinin işlediği suçları soruşturmasını talep etti. Prigojin, “Bugün, Savunma Bakanlığı’nın bir dizi üst düzey yetkilisinin özel askeri operasyona hazırlık sürecinde ve operasyon sırasında suç işleyip işlemediğinin kontrol edilmesi talebiyle Rusya Federasyonu Başsavcılığı’nın Soruşturma Komitesi’ne mektuplar gönderdim” ifadelerini kullandı. Prigojin, iddia makamının konuyla ilgileneceğini, bu sebeple mektupları yayınlamayacağını söyledi.

‘DARBE’ İDDİALARINI YALANLAMIŞTI

Yevgeni Prigojin, Savaş Çalışmaları Enstitüsü’nün (ISW) aktardığına göre, kendisi ve Wagner’e yönelik ‘darbe’ iddialarını da reddetmişti. Rusya hükümetine yönelik askeri darbe yapabilecekleri iddiası hakkında konuşan Prigojin, Wagner’in yeterli insan gücü olmaması sebebiyle Kremlin’deki hükümeti deviremeyeceğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu